Připraveno bylo 30 odrůd jablek, u kterých se hodnotil vzhled, tvrdost slupky, kvalita dužiny, chuť a celkový dojem. Na prvních místech se umístily Gala Red, Siruis, Pinova, Braeburn a další. Každý účastník již druhý den obdržel podrobné výsledky této ochutnávky. Za zdařilou akci je nutno pochválit častolovický výbor, který zabezpečil jak příjemné prostředí s malým pohoštěním, tak celkovou organizaci. ÚS ČZS Rychnov nad Kněžnou pak zabezpečilo většinu degustovaných jablek.

Právě na této degustaci bylo potvrzeno, že na dobré kvalitě ovoce nezáleží jen správná odrůda a podnož, ale i včasná sklizeň a vhodné uskladnění. Protože se v Častolovicích v roce 2023 neuskutečnila podzimní výstava, z které pravidelně byly odebrány a stejně uskladněny nejlepší odrůdy, bylo letos celkové ohodnocení ovlivněno právě kvalitou uskladnění. Na předních místech se umístila ta jablka, která byla hned po sklizni uložena do chladících boxů. Tím si zachovala výbornou kvalitu.

close Z degustace jablek v Častolovicích. info Zdroj: archiv Josefa Helmicha zoom_in Z degustace jablek v Častolovicích.

Protože zájem o dobré ovoce stále stoupá, bude 16. března 2024 od 9 hodin na osadě Bělá 1 v Častolovicích provedena praktická ukázka zimního řezu ovocných stromků a keřů. Ukázán bude jak výchovný a udržovací řez, tak u starých stromů řez zmlazovací. Zváni jsou všichni zájemci o pěstování dobrého ovoce.