Dvě neziskové organizace, spolek Abakus a spolek Senioři z Opočenska chtěly opět touto výstavou zpříjemnit lidem předvánoční i vánoční čas. Expozice je tradičně bez otevírací doby a bez vstupného mimo uzavřený prostor.Dvě neziskové organizace, spolek Abakus a spolek Senioři z Opočenska chtěly opět touto výstavou zpříjemnit lidem předvánoční i vánoční čas. Expozice je tradičně bez otevírací doby a bez vstupného mimo uzavřený prostor.

Pro spolupráci se podařilo získat obchodníky, kteří zapůjčili své výlohy pro vystavení betlémů výtvarníků a sběratelů. Ve výlohách můžete vidět zajímavý netradiční soukromý betlém či betlémy Jarmily Haldové papírové i vyřezávané, Josefa Lady, betlém kornoutkový. Výtvarník z Opočna Petr Netík autor zajímavého tiskařského betlému Uniprint, který znázorňuje výrobu knihy od počátku až ke konečné fázi, kdy je předčítáno z knihy Ježiškovi, představil dva své nejnovější betlémy a to z Houdkovic a z historického Opočna. A dále jsou vystaveny betlémy perníkové Jiřiny Javůrkové, háčkované či paličkované od členek Klubu přátel paličkované krajky z Opočna či od Míly Vackové. Vystaven je i netradiční betlém vyrobený žáky místní ZUŠ, malovaný i keramický opočenský Boženy Tymichové nebo moderní mladé výtvarnice Marion Liškové. Raritou je pletený betlém od paní Heřmanové z Melbourne v Austrálii, kam v roce 1948 odešla. Tento betlém darovala mamince pro narozenou dcerku, jak to tradičně dělala svým vnoučatům . A ta dnes již 16letá slečna ho u nás vystavila. Za zhlédnutí stojí i historický betlém sochaře Adámka. Také další místní obyvatelé se k akci připojili a vystavili své rodinné betlémy historické či vyrobené dětmi či vnoučaty. 

Pivovar Clock chystá prodej vánočních kaprů.
Hurá na kapra a pívo! Pivovar Clock v Potštějně chystá prodej vánočních kaprů

Organizátoři z řad seniorů pomáhali s vystřihováním nových betlémů, sestavováním a s aranžováním při vystavování. Také betlémy uháčkovali. Zatím si můžete při procházce městem prohlédnout přes 112 betlémů, ale počet se průběžně mění. Přijeďte se podívat na tuto netradiční výstavu, prohlédněte vystavené betlémy, jak na obou náměstích, tak i v úzkých uličkách historické části města. V okně hotelu Holub i jinde je vystavena mapa, kde všude jsou betlémy vystaveny. Jsou pořádány také komentované procházky, termín a čas je vždy včas vyhlášen. 

Přejeme vám pěkný a příjemný zážitek při procházce Opočnem s prohlídkou betlémů.

Míla Rohlenová