Mezinárodní spolupráce žáků hraje důležitou roli v rozvoji jejich osobnosti a vzdělání. Žáci mají možnost prohloubit své znalosti cizích jazyků, seznámit se s jinými kulturami, jsou také vedeni k toleranci a respektu k odlišnostem. Tímto způsobem se učí nejen o světě kolem sebe, ale i o sobě samých.

Společné setkání jsme v pondělí 27. května zahájili seznamovacími a teambuildingovými hrami, na které navázal program v aule. Hostům se v něm představili prvňáci a naši šikovní sportovci. Zahraniční partnery jsme provedli po škole, podívali se i do vyučování.

V úterý 28. května jsme vyrazili do Prahy. Ačkoliv bylo v Borohrádku příjemné počasí, v Praze pršelo a pršelo… Nedali jsme se ale deštěm odradit a provedli jsme naše hosty historickým centrem města – viděli jsme Pražský hrad, Karlův most, orloj i Václavské náměstí. Poslední část výletu byla věnována Neviditelné výstavě. Zde jsme si vyzkoušeli, jaký je život bez zraku, život bez smyslu, jehož pomocí náš mozek získává nejvíc informací. Obdivovali jsme, jaké výzvy musí nevidomí lidé každý den zvládat.

Ve středu 29. května jsme nejprve zavítali do borohrádecké mateřské školy a poté nás přijal starosta města Martin Moravec. Slova pana starosty vtipně překládal sedmák Honza Keller, hodně jsme se pobavili.

V současné době se často hovoří o tzv. wellbeingu, stavu životní pohody. Cílem další části programu byly rady, jak posilovat fyzický, psychický, emoční i sociální wellbeing, jak zvládat stres například před písemkou.

Odpoledne jsme strávili v Častolovicích – nejdříve v minizoo a poté jsme plnili fotovýzvu.

Ve čtvrtek 30. května na nás čekal výlet do Hradce Králové. Vypravili jsme se do Fly Zone, kde jsme se sportovně vyřádili. Prošli jsme se také centrem města k soutoku Labe a Orlice. Odpoledne jsme se rozdělili – někteří měli program s rodiči a někteří společně trénovali bowling.

Ráno v pátek 31. května jsme se museli rozloučit se Španěly a poté jsme vyrazili do Prachovských skal. Tentokrát nám počasí přálo a procházku mezi skalami jsme si užili.

V sobotu jsme se museli rozloučit i s Poláky.

Kromě jazykových a kulturních výhod mají tato setkání velký význam i v oblasti sociálních vztahů. Žáci navázali nová přátelství, která mohou přetrvávat dlouhé roky. Tato přátelství a interakce s vrstevníky z různých prostředí podporují rozvoj empatie, týmové spolupráce a komunikativních dovedností.

Fotogalerie: V Borohrádku se uskutečnilo mezinárodní projektové setkání tří zemí