Známé Poděbrady mají více než stoletou lázeňskou tradici a také zajímavou historii spojenou především s českým králem Jiřím z Poděbrad. Ten v druhé polovině 15. století ze zdejšího panství vybudoval druhé největší dominium v zemi. 

Pomyslné srdce Poděbrad se rozbušilo roku 1472, kdy oficiálně získaly status města. Postupný vývoj, počínající vybudováním obranného hradu na břehu Labe, přes hradní osadu obklopující kostel Povýšení sv. Kříže, razantní výstavbu a rozvoj za vlády krále Jiřího, až po získání statusu města, trval staletí. Přesto je právě akt povýšení na město považován za jednu z nejvýznamnějších událostí poděbradských dějin, neboť zcela zásadně určil další směřování Poděbrad, které se tak díky Jiřímu a jeho synům staly nepřehlédnutelným polabským sídlem.

Současné Poděbrady jsou moderním lázeňským městem, které zároveň nabízí bohaté kulturní, společenské a sportovní vyžití. Díky krásnému přírodnímu okolí a klidnému městskému prostředí s upravenými parky, proslulým květinovým hodinám, kolonádě a léčebným pramenům jsou Poděbrady vyhledávaným cílem lázeňských hostů a turistů ze všech koutů republiky, a hlavně jsou domovem více než čtrnácti tisíc občanů, kteří jsou nejdůležitější součástí tepajícího srdce města.