Když se podíváme do odborné literatury, najdeme zde řadu studií, které prokazatelně dokazují, přínos duly u porodu. Mezi ty nejznámější patří:
- Snížení rizika císařského řezu až o 28 %
- Snížení výskytu poporodní deprese o 31 %
- Snížení počtu podání epidurálu o 60 %
- Snížení počtu podání umělého oxytocinu o 40%
- Snížení délky doby porodu o 41 min
- Vyšší APGAR skóre u miminek
- Vyšší spokojenost žen s porodem a zpětná vazba od žen, které se při porodu se svou dulou cítily velmi příjemně
A kdo je tedy dula?
Slovo dula pochází z dob Starověkého Řecka, není tedy žádným novodobým výstřelkem moderních žen. V cizojazyčné literatuře byla dula popisována jako „woman who serve“ – pomocnice ženy. Dříve jimi byly otrokyně, a některé historické prameny mluví o tom, že tyto ženy se stávaly součástí komunit a jejich privilegia byla srovnatelná s rodinnými příslušníky u kterých se nacházela.
Jak probíhá péče duly?
Když se mně ozve žena, se zájmem o mé služby, domluvím si s ní úvodní schůzku. Toto setkání je čistě informativní a seznamovací. Většinou si povíme naše očekávání, přání a možnosti, které máme. Necháme si nějaký čas na rozmyšlenou a pokud se domluvíme na další spolupráci, najíždím s většinou žen na můj „porodní balíček služeb“.
Já osobně svým klientkám poskytuji 3 předporodní schůzky, v rámci kterých procházíme fyziologii porodu, možné intervence a jejich klady i zápory, sepíšeme porodní přání, zkoušíme úlevové polohy, spinning babies, práci s rebozem (Mexický šátek) , masáže, pracuji s aromaterapií a vaginální napářkou, učím základy hypnoporodního dechu, relaxace, vizualizace, jsem taky vyškolená dula pro práci pro ženy po císařském řezu (doprovázím ženy na VBAC – vaginální porod po císařském řezu) a mnoho dalšího.
Držím pohotovost kolem data porodu své klientky, tzn. že 14 dní před a 14 dní po stanoveném datu porodu jsem nonstop připravená vyjet k ženě. Jakmile se klientka ozve, vyrážím (většinou nejdříve k ní domů). Už doma přichází péče, relaxace, zkoušíme masáže a vše, co je ženě příjemné. I podle vědeckých studií a dle fungování porodních hormonů (o kterých se budu zmiňovat v další kapitole) je nastolení atmosféry u porodu klíčové. Pomocí aromaterapie, chromoterapie, světýlek aj. se snažím nastolit ničím nerušenou atmosféru a uvést tak ženu do stavu, kdy se vypíná její myslící mozek (neokortex) a porodní proces může přirozeně postupovat dle tempa ženy a jejího miminka.
Pokud jsem se ženou domluvená na porodu v porodnici, odjíždíme ve chvíli, kdy už se doma přestane cítit komfortně. Po příjezdu do porodnice se snažím znovunastolit podobné, domácí prostředí a tím zefektivnit postup porodního procesu.
Po porodu miminka přichází i porod placenty. Často je tato část porodu přehlížená, ale její hladký průběh snižuje šanci na výskyt poporodního krvácení. Když vše probíhá fyziologicky normálně, miminko je ihned po porodu přiloženo na tělo maminky a probíhá bonding neboli „zlatá hodinka“, během níž se startuje prolaktin (hormon laktace), stabilizují se tělesné funkce miminka a probíhá přenos životně důležitých bakterií. V nejlepším případě také přichází samopřisátí k matčině prsu. Miminka se rodí s více než 70 druhy různých reflexů, které jim (mimo jiné) umožňují i první přisátí k prsu matky. Některé ženy se rozhodnou pro ambulantní porod a po pár hodinách odchází zpět domů, jiné zůstávají v porodnici.
Jakmile maminka porodí, nastává období šestinedělí. I v rámci tohoto času, navštěvuji ženy u nich doma. Tyto návštěvy bývají velmi důležité. Protože jsem konzultantkou pro Úsměv mámy, vím, že období šestinedělí je pro mnoho maminek velmi složité.
V rámci této schůzky (schůzek) si povídáme, na poporodní bříško přivezu na míru namíchané olejíčky a stahujeme ho pomocí reboza (tejpování, benkungu,..), jako laktační poradkyně pomáhám s případnými problémy u kojení. Dělám vše, co je potřeba, od nošení miminka po venčení psa.
Jako dula tedy doprovázím k domácím porodům, porodům v porodnici a dokonce i k císařským řezům. Respektuji každé rozhodnutí ženy a jejího partnera. Já sloužím jako opora a podpora v jakémkoliv jejich rozhodnutí. To samé platí o zdravotnickém personálu. Když si každý hledí svých kompetencí, je možné vytvořit krásné porodní prostředí prakticky kdekoliv.
Slova na závěr
Moje jméno je Markéta Verbíková (Brandejsová). Jsem vystudovanou lesní inženýrkou, která po státnicích a roce praxe v oboru odjela za dobrodružstvím do Kanady. Můj život jsem si perfektně nalajnovala, ale „člověk míní a život mění“ takže jsem po třech měsících po příjezdu do Kanady otěhotněla se svým manželem. 17. listopadu 2019 se v porodnici High River narodila moje dcera. Těhotenství, porod a následující období poporodní deprese vyklonilo můj život o 180°, pochopila jsem, že držet se v zajetí stálého mužského principu už není moje cesta. Pochopení fungování role matky a cyklické ženy v dnešní, moderní společnosti už dávno není ničím ezoterickým. Generace žen, které byly nuceny vystoupit ze svých původních rolí jsou dokladem nepochopení fungování ženského a mužského vědomí, a vlastně i jejich mozků. Neurobiologie nám dnes poskytuje prokazatelné výsledky toho, že muž a žena si nemohou být nikdy rovní. Každý je jedinečný takový, jaký je. Není potřeba bojovat. Žena může jen být. Jen existovat.
Práce duly mě učí obrovské pokoře a vědomí, že nikdy není možné zůstat na jednom místě. Vždy je potřeba se dívat na problémy a situace z různých perspektiv a postupovat nejlépe na základech evoluční psychologie a nenásilné komunikace.
Neoddiskutovatelné výhody dul u porodu už znáte, doufám tedy, že je jen otázkou času, kdy se stanou běžnou součástí nejen u domácích porodů, ale i o porodů v porodnici či u plánovaných císařských řezů. „Kde je vůle, tam je cesta“, proto zůstávám optimistická ve vyhlídkách budoucnosti fungování dul a spolupráci se zdravotnickým personálem.
Za fotografie děkuji i mým kolegyním Karolíně Vlčkové (dula, LP) a Vendule Šmoldasové (dula, fotografka).
Markéta Verbíková, Orlicko