Centrum Orion pečuje o lidi se zdravotním postižením a jedním z klíčových aspektů této práce je jejich motivace k osamostatňování a začlenění do běžného života v maximální možné míře. K tomu účelu centrum disponuje vybavením pro různé aktivity, mimo jiné i pro pracovní terapie a relaxace. Významnou součástí je také komunitní (nebo, chcete-li, zážitková) zahrada.

Díky podpoře donátorů zapojených do Burzy filantropie, pořádané Královéhradeckým krajem, jsme na podzim získali finanční prostředky potřebné k zásadnímu rozšíření a zútulnění této oázy klidu a pohody. Dnes jsme však mnoho klidu neužili, neboť již v časných ranních hodinách nastoupila skupina dobrovolníků ze společnosti ASSA ABLOY v Rychnově a z Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, kteří se spolu s pracovníky a klienty Centra Orion pustili do „zabydlení“ nových vyvýšených záhonů okrasnou i užitkovou vegetací.

Ilustrační foto.
Co je Homesharing? Pomáhejme tam, kde to dává skutečný smysl

Chlapi skončili většinou u lopat a koleček, s nimiž si tedy užili docela slušnou dřinu při navážení štěpky i zeminy do metr vysokých záhonů. Ale i ženy nás přesvědčily, že umějí vzít za práci - díky nim jsou všechny záhony i chodníky vypleté a osázené. Dokonce ani klienti na invalidních vozících nezůstali stranou a překvapili nás zručným ovládáním zahradního náčiní.

Další klienti se pak podíleli na přípravě občerstvení – a dobrovolníci moc chválili speciálně připravený čaj s bylinkami a pomerančem, jednohubky i výbornou buchtu.

Společným úsilím se podařilo splnit daný plán, a tak jsme při pohledu na čerstvě osázené záhony opouštěli po poledni areál s hřejivým uspokojením.

Naše upřímné poděkování míří k našim donátorům z Burzy filantropie za jejich finanční příspěvek na zakoupení vyvýšených záhonů z recyklovaného plastu - KONZUM obchodní družstvo, AVEFLOR a.s., Krajská hospodářská komora, dále firmě Zahradnictví Fléglovi za materiální zajištění (geotextilie, štěpka, zemina i rostliny). A v neposlední řadě zaměstnancům společnosti ASSA ABLOY Opening Solutions CZ a Královéhradeckého kraje, kteří nejen přispěli finančně v rámci Burzy filantropie, ale také dorazili osobně přiložit ruku ke společnému dílu. Všem děkujeme za krásný společně strávený den, ale především za všestrannou podporu, která má pro nás veliký význam a moc si jí vážíme. Už teď se těšíme na další setkání!