Přes obrovské peripetie, které pořadatelům připravilo karanténní opatření, přeložení původního dubnového termínu, omezení určité volnosti atd. Ovšem výmluvy, proč něco nejde, necháme všem, kterým se to dnes hodí.

Partička kolem Tomáše se rozhodla jít do toho a příznivce neochudit o muziku, kulturu a vynikající gastronomii firmy KK Rest Hradec Králové.

Již od pátku probíhaly přípravy na místě akce. Stavěl se stan, přivezly se a postavily lavice a stoly, bylo obstaráno plexisklo do oken, z nichž se prodávalo občerstvení, nachystána desinfekce na stoly a WC. Jednoduše, požadavky dodané z hygienické stanice byly zvládnuté. V sobotu přípravy vrcholily a před polednem jsme byli schopni uvítat první návštěvníky. S napětím jsme čekali, kolik jich nakonec bude. Bylo jasné, že je spousta lidí, kteří se těší na první příležitost vyjet za živou muzikou, ale také, že v některých z nich bude hlodat nejistota a že s účastí spěchat nebudou. Teď jaký bude poměr? Navíc, v daném termínu počet akcí nebyl zrovna malý.

Vzpomínka na nelehký život Karla Poláčka.
Vzpomínka na nelehký život Karla Poláčka

V plánovaném čase akce začala vystoupení dua VilMa z Prahy. Od samého začátku byl krásný kontakt mezi hledištěm a jevištěm, který Slávek Maděra využil pro společné zpívání. Svým dílem k propojení přispělo nové uspořádání lavic. Jako druzí na pódium nastoupili Na pohodu z Jaroměře, města, kde se folku daří. Početnější těleso svými vokály pohladilo duše milovníků a romantiků. Na ně navázal ryze dámský kvartet Hlasy ve tmě z Lanškrouna. Také jejich vystoupení bylo plné energie. V repertoáru byly upravené melodie známé z rokových balad, ale i spirituály, které v osobitém podání rozvlnily řady diváků. Z Jaroměře dorazili také Čokoli, kteří jsou častými účinkujícími na petrovických akcích. V návaznosti na zmíněné množství folkových uskupení v tomto městě, vtipkovali o možném dalším ročníku Petrovického folkování složeného výhradně z jaroměřských skupin.

Jindra Kejak seděl v publiku, zapovídal se s diváky a moc se mu na pódium nechtělo. Svým břitkým humorem v písničkách i průvodním slově rozesmál opravdu všechny a nebylo možné ho tak z pódia dostat. Diváci si vynutili hned několik přídavků. Je složité navázat na takovou atmosféru, ale ne pro profíky, jakými bluegrassoví muzikanti Nové sekce jsou. Skupina přijela ze severních Čech a svůj chytlavý repertoár též proložila vtipnými připomínkami. Hlavní hvězdou byl jednoznačně Roman Horký a Kamelot. Skupina s bohatou historií má postavený program na skladbách z úspěšných LP a CD nosičů, mezi nimiž je i multiplatinové CD. Není proto divu, že si s nimi diváci po celou dobu zpívali. Vzniklou atmosféru si užily obě strany. Plánované vystoupení se časově protáhlo, což nikomu nevadilo, ani skupině Do odletu, která pátý ročník Petrovického folkování uzavírala. Jít na plac po legendě není snadné, úkolu se ale zhostili na jedničku.

Navázali jsme na loňský ročník a všichni vystupující dostali na památku keramickou sošku z dílny skvělé výtvarnice paní Jarkovské z nedalekých Třebechovic pod Orebem. Ohlas soška vzbudila nejen u obdarovaných hudebníků, fotili si ji i diváci.

Folkování má také svou neformální část po skončení programu, kdy někteří hudebníci zůstávají a na lavičkách spolu s „vytrvalci“, teď už bez aparatury, zpívají dlouho do noci. Ne jinak tomu bylo i letos, a tak kolem třetí hodiny ranní nástroje definitivně utichly. Věříme, že za rok opět přijde okamžik, kdy se k nám jejich zvuk zase vrátí a my si řekneme „Ahoj“ na šestém ročníku Petrovického folkování.

Móda lidi spojuje.
Móda lidi spojuje

Poděkování patří všem sponzorům, protože každá sranda něco stojí. Svůj podíl na vybudování areálu mají Technické služby Týniště nad Orlicí. Pořadatelé, to je kapitola sama pro sebe. V malém počtu ale s elánem v srdci se opět podařilo připravit vše téměř k dokonalosti.

Svůj podíl na úspěchu mají mediální partneři. S jejich pomocí se nám podařilo naši akci dobře zviditelnit a vnést do podvědomí lidí. Poděkování si tedy zaslouží Rychnovský deník, kde máme odpovídající místo v oznámení a Český rozhlas Hradec Králové.

Návštěvníku, tak tedy zase za rok.

Jaroslav Kumpošt a Pavel Blažek