Na prvním z nich Pavel Matula rozhodčím vysvětloval management přímého volného kopu, pokutového kopu a správné udělování osobních trestů. Na druhém stanovišti se předseda komise rozhodčích Jan Dušek věnoval správné signalizaci asistentů a především posuzování ofsajdových situací.

Podobné semináře jsou běžné v profesionálních soutěžích, setkávají se s nimi rozhodčí v krajských soutěžích, ale na okresní úrovni patří Rychnov nad Kněžnou k průkopníkům vzdělávání v celé republice. Navíc i tím, že se praktický seminář koná čtyřikrát za sezónu. Vždy dvakrát na jaře a dvakrát na podzim.

Seminář je primárně určený pro mladé a začínající rozhodčí, ale jsme rádi, když se zúčastní i zkušenější kolegové, aby své návyky zdokonalili nebo někdy i změnili.

Pivnice Clock se proměnila v chorvatskou pláž.
OBRAZEM: Pivnice Clock v Potštejně se proměnila v chorvatskou pláž

Praktického semináře se přímo na hrací ploše zúčastnilo deset mladých rozhodčích. Stejný počet zkušených rozhodčích akci podpořil svoji účastí. Mezi nimi i nejstarší sudí rychnovského okresu, 77letý Jarda Knapek.
Na závěr semináře si všichni společně prohlédli videa a rozebrali situace, které jsou z pohledu pravidel kontroverzní – hra rukou, nebezpečná hra, ofsajdy, apod.

Další praktický trénink bude součástí velkého Letního semináře rozhodčích, který se uskuteční 23. a 24. července v Deštném v Orlických horách. Tento seminář je povinný pro všechny rozhodčí a je podmínkou pro zařazení na nominační listinu podzimní části mistrovských soutěží.

Honza Dušek