Skupina Grál byla první, kdo z pódia bavil příchozí. Nešlo jen o pasivní produkci, v závěru vystoupení se mohla čtveřice párů z publika naučit dobový tanec. Po krátké pauze se na plácku pod pódiem rozhořely boje mezi šermíři ze skupiny Corporal, která letos přijala na akci pozvání. Dalším, již tradičním účinkujícím, byla pravá moravská Cimbálová muzika Pavla Šafaříka. Bez lidových písní z míst, kde je vinná réva doma, a které ji opěvují, by nebyla atmosféra úplná. Mnoho písniček si s nimi v chorálu zazpívali diváci i pořadatelé. Vždyť zpěv je terapií a vyjádřením pohody. S koncem vystoupení se již setmělo natolik, že mohla propuknout ohnivá show skupiny Draconalis. Opět šlo o úchvatnou podívanou, při níž se tajil dech. Oheň je živel a budí respekt. Sledovat stopu plamenů letících od úst mistrů byl zážitek. Závěr programu patřil královehradecké skupině Electrophonix, která roztančila obecenstvo skladbami známých interpretů.

Souběžně s děním na pódiu se nejmladší účastníci akce mohli vydovádět na skákacím hradu nebo si nechat namalovat obrázek na obličej, což jak bylo vidět, neodolali i někteří dospěli. Pro ty tu ale byla hlavně připravena možnost ochutnat řada vín od vinařů z různých moravských oblastí a také jedna ochutnávka šumivých vín z Francie. Při pohybu i degustaci vyhládne. V široké nabídce byla mimo jiné grilovaná zelenina, škvarková pomazánka i grilované maso či klobásky. Ke kávě nám napekla paní Volejníková pochoutky, kterým někteří propadli a brali si je zabalené s sebou domů.

Ač počasí nebylo ideální, bylo chladněji než týden před akcí a došlo i na dešťovou přeháňku, lze podle reakcí říci, že máme za sebou další povedený ročník, který nám potvrdil, že úpravy, které jsme udělali, byly přínosné. Další nápady přicházejí a už se těšíme na další ročník, že budeme moci nabídnout něco nového.

Občas se něco nepovede, a ne vždy máme možnost vše ovlivnit. Mimo zmíněného počasí, které nebylo podle našich představ, nás zklamalo načasování letošního burčáku. Díky chladnému počasí se včas nerozjel. Na popití na místě to tím pádem moc nebylo. Ten, kdo si koupil petku s sebou, už den následující mohl zjistit, že se obsah dává do kvasu. Stačilo tak málo.

Děkujeme sousedům za toleranci, sponzorům za jejich neutuchající podporu, zvlášť pak městu Týniště nad Orlicí, které naše aktivity podporuje. Velký dík patří firmě Stavoka, která u nás momentálně provádí výkopové práce, za pomoc zdárného průběhu akce. Dík jako vždy patří všem nadšencům, které baví dělat akce pro lidi ve svém volnu a bez nároku na finanční odměnu.

Na závěr bych chtěl poděkovat Fotbalovému klubu Petrovice, které nám nabídlo bezplatně své prostory pro případ, že by stavební práce na kanalizaci omezily nebo dokonce znemožnili její konání na tradičním místě v centru obce. Ačkoli to nebylo potřeba, rádi bychom konstatovali že je hezké, když si dokážou vyjít sport a kultura vstříc.

Za pořadatele Pavel Blažek