K tomu nám slouží především bezbariérová zahrada (vybudovaná za podpory společnosti ASSA ABLOY) a park před budovou. Bezbariérová zahrada má zpevněný povrch, po kterém se mohou pohybovat klienti na vozících a hlavně vyvýšené záhony. Díky tomu mají klienti na vozíku nebo se sníženou hybností lepší přístup k pěstovaným rostlinám a mohou se tak zapojit do činností, které by jim byly běžně nedostupné. Každý klient se na chodu zahrady podílí podle toho, co jej zajímá a baví -někdo pomáhá při zalévání rostlin, jiný pomůže rostliny zasadit, zastřihnout nebo sklidit a další se přijde pouze posadit na lavičku, užít si sluníčko a podívat se, jak rostliny rostou, nebo ochutnat, co dobrého na zahradě vyrostlo.

Klienti mají možnost vidět, jak rostliny rostou, přivonět si k nim, pozorovat hmyz, který se na zahradě objeví, poznat chuť čerstvých plodin… Dozvědí se, jak se jednotlivé rostliny pěstují, jakou péči potřebují, jaké nářadí a vybavení se k tomu používá a na zahradě si získané znalosti hned vyzkouší v praxi. Díky naší zahradě tak máme možnost trávit s klienty více času venku, věnovat se společně činnostem, které nám dělají radost a zároveň je učit budovat si kladný vztah k přírodě.

Využíváme také parčík s altánem – hlavně v letních měsících máme možnost přesunout naše aktivity ven, zasportovat si nebo si venku sníst oběd. Klienti tak mohou při běžných činnostech pozorovat okolní přírodu a také sledovat, jak fungují výrobky, kterými jsme park vybavili. V dílně jsme vyrobili ptačí budky, krmítka pro ptáky a veverky i hmyzí domky. Díky nim přibližujeme klientům povědomí o přírodě v našem okolí, o tom, co zvířata a rostliny potřebují a jak jim můžeme i my pomoci a přispět, aby se jim dařilo lépe. To by mělo být i cílem Dne Země, kterým si připomínáme důležitost ochrany životního prostředí pro náš život.

Za Centrum Orion Miroslava Červinková