Podpora a pomoc putuje také do dětských domovů, například do Dětského domova Dolní Lánov. V Královohradeckém kraji se koordinátorka Katka Hrnčířová stará zhruba o padesát mladých, ze kterých se už bezmála dvě desítky snaží stát na vlastních nohách. Také v dnešní pandemické době se s nimi setkává a pomáhá řešit jejich tíživé životní situace, do kterých se po odchodu z dětského domova dostali. Často jim k nim dopomohla současná tvrdé doba a omezení. I když jsou „Katčiny“ dětské domovy v regionu na střídačku v karanténě, někde návštěvy možné jsou. Jezdí pravidelně například do dětského domova Sedloňov, kde pomáhá mlaďošce Martině s přípravou na červencový odchod z domova. Martina hledá s Katčinou pomocí byt a poohlíží se po vhodné pracovní nabídce. Chystá se také na závěrečné zkoušky ve škole.

„Marťa je moc šikovná, jeden obor už má vystudovaný, je pečovatelka a teď si dodělává obor Prodavačka,“ doplňuje Katka. Se zbytkem dětských domovů je Katka v on-line kontaktu. Podle Katčiných slov je zřejmé, že už jsou z této situace mladí i domovy unavení. Někteří z nich potřebují povzbudit v karanténě, s některými řeší špatnou finanční situaci a někteří chtějí jenom pokecat.

Po delší době se Katka chystá také do Dětského domova Dolní Lánov. Již úvodem února zde předávala dary z veřejné sbírky, která byla letos věnována právě tomuto domovu. Jana Merunková, ředitelka neziskové organizace yourchance, která na sbírce spolupracovala o pořádání této veřejné sbírky uvádí: „Již několik let máme možnost skupině podnikatelů, jejíž hlavními představiteli jsou manželé Eva a Jiří Šimkovi, pomáhat s výběrem dětských domovů pro jejich vánoční sbírku. Tuto důvěru jsme si zasloužili svým dlouhodobým působením v oblasti integrace mladých lidí, kteří prošli náhradní rodinnou výchovou. Mimo jiné máme tedy zmapované i potřeby jednotlivých domovů. Letos jsme po důkladném zvážení vybrali DD Lánov. Jedná se o domov s koncentrací dětí se speciálními potřebami.“ Letošní sbírka byla součástí více než pětadvacetileté tradice, kterou do Čech přivezla rodina Setzerů. Začínali s hrstkou svých byznysových žáků a partnerů a částka lehce překročila třicet tisíc korun. Během let se jejich podnikatelské aktivity, a hlavně množství úspěšných podnikatelů, kteří vzešli z mentoringových programů, značně rozšířily. A tak rodiny Hassmannů a Šimků převzaly štafetu a během let podpořily řadu dětských domovů a program Krmte hladové, určený na podporu dětí v Africe, v řádu desítek milionů korun.

Do dětského domova byla doručena zásoba ekologických výrobků pro péči o domácnost, výrobky péče o tělo, ústní hygiena, ale také těstoviny a v dnešní době nezbytné doplňky stravy. Dětský domov obdržel i finanční dar v řádu desítek tisíc korun. Vedení domova přijalo podporu s velkým vděkem. Vybavení dětských skupin zmíněnými řadami výrobků umožní ušetřit náklady na přímý provoz dětských skupin a v rozpočtu pak zbude na věci, které sice nejsou třeba nezbytně nutné, ale zkvalitní pobyt dětí v dětském domově. „Dar od Amway byl rozdělen do čtyř rodinných skupin. Jedná se o značku, se kterou se děti nesetkaly a musely se naučit správně dávkovat hygienické prostředky. Děti uvítaly také balíčky těstovin. Všechny darované věci našly svoje uplatnění. Za tento dar děkujeme," říká Žaneta Slezáková, sociální pracovnice DD Dolní Lánov.

Za dětské domovy Renata Majvaldová