Použijme slova ředitele ÚS Jiřího Brandejse z Deníku 22. 1.: „…Máme výjimky na řadu komunikací v Orlických horách a Krkonoších a jednou z podmínek je omezení množství soli, kterou můžeme použít…“ To samozřejmě platí i mimo CHKO a NP.

Silnice na Šerlich.
Odpůrci solení v Orlických horách slaví. Silnice na Šerlich se bez něho obejde

Ale oni nedělají vše tak, jak by se mělo! V polovině ledna, konkrétně 12. 1., jsem u Skuhrova nad Bělou narazil na dva úseky silnic, na které vytéká a následně namrzá voda. A jak to ÚS vyřešila? Na tato místa nasypala kila, možná desítky kilogramů soli v naději, že sůl namrzlý led rozpustí. To se možná trochu stalo a tak tato solí nasycená voda odtekla ze silnice do vedle tekoucí říčky Bělé, případně do kanalizace a následně zase a jen do ní. Nemalá část zasákla i do těsně přilehlých travnatých pozemků. V té době docela hodně mrzlo a tak se krystalky soli povalovaly v silné vrstvě na silnici a k ní přilehlém trávníku. To můžete vidět na přiložených fotkách.

Vždyť se jedná o záměrné poškozování životního prostředí. A taková místa mohou být i jinde. Bude to někdo řešit? A to by ÚS chtěla solit v centrální části CHKO Orlické hory. Jsem rád, že se tak (zatím) dít nebude.