Kdo by neznal pohádku Pyšná princezna z roku 1952 o pyšné princezně Krasomile, která se nechtěla provdat za krále Miroslava. Mnohé možná překvapí, že hranici Miroslavovy země a Půlnočního království najdeme na Orlickoústecku.

Kousek od silnice se nachází rozcestník, který návštěvníkům zobrazuje směr Miroslavovy země – ukazující směrem na Přívrat a směr Půlnoční království – ukazující směrem na Řetová.

V místě dokonce existuje sdružení pro veselejší společnost, které pořádá akce ku pobavení sebe i druhých. Zemi panuje král Miroslav a oblibě se nejvíce těší soutěž ve vaření kotlíkového guláše. Družstvo Miroslavovy země se také účastní Her bez katastru a občas pořádá své údolní hry – recesní soutěže v netradičních disciplínách. Dámy se schází u karbanu při jarním turnaji v Prší. V březnu se maškary scházejí na Maškarním bále.

V okolí se vyskytuje i romantické Valské údolí. Poetická krása tohoto místa učarovala mj. akademickému malíři Františku Kavánovi, který zdejší motivy zachytil na svých obrazech.

Na Dolech stávalo několik mlýnů. Potok Brtva poháněl Vejclův mlýn hned pod hřbitovem, kde počátkem 20. století bývala po krátký čas i hospoda. Další, tzv. Špitálský mlýn, později brusírna skla, poháněla rovněž Brtva, posílená již Bačetínským potokem. Dále proti jeho proudu stál mlýn Vondřejcův a další se nacházel poblíž dnešního přírodního divadla ve Valu. U všech těchto mlýnů byly menší rybníčky k zachycení vody.

V údolíčku se rovněž dochovaly dřevěné roubené stavby, zbytky původní lidové architektury.