Železárny ovlivnily život řady lidí a jejich rodin v rámci našeho regionu a ve své době patřil ke klíčovým společnostem v našem regionu, ale i naší zemi, a tak věříme, že řada lidí z regionu přijde ráda zavzpomínat a prohlédnout si současnou podobu - v rámci prohlídky ESAB.

close info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in

Před 85 lety se díky záboru pohraničí hledalo kam přemístit klíčové závody. Jednou z nich byla i Báňská a hutní (tehdy jedna z největších společností v ČSR) - a díky, že ve Vamberku byla volná textilka, shodou náhod padlo rozhodnutí ji přemístit sem.

Následně byla společnost přejmenována na Železárny (později na ŽAZ), které patřili ke strategickým podnikům v Československu, výrobky byly a jsou v jaderných elektrárnách, metru, lanovkách a velkých mostech a samozřejmě největší výrobce svařovacích materiálů. Ve své době zajišťovaly 30 procent průmyslové produkce na okrese a za dobu jejich fungování jimi prošlo přes 10 tisíc lidí z Vamberka a širokého okolí.

close info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in

Věříme, že řada z nich a jejich rodin si ráda přijde tuto etapu připomenout v rámci Slavnostního večera a prohlédnout si současnou podobu - v rámci prohlídky ESAB.