Jednoduchý online formulář je k dispozici na www.stromroku.cz. Možnost přihlášek končí 19. května. Loňská národní vítězka – Hruška v Širém poli u Mrákotína – skončila v nedávno skončeném Evropském stromu roku pátá. Českou a na ni navazující evropskou soutěž pořádá Nadace Partnerství, záštitu převzal ministr životního prostředí a podporu poskytl Státní fond životního prostředí. Generálním partnerem tuzemské ankety je minerální voda Ondrášovka.

„Díky proměněné nominaci mohou komunity nejen podpořit povědomí o zajímavém stromu s příběhem, zvýšit turismus ve své obci a regionu a vyhrát odborné ošetření nebo arboristickou péči na míru. Stříbrný a bronzový strom získají speciální ošetření kořenovou injektáží,“ vypočítává přínos ankety její koordinátorka Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství. Partneři odborných zásahů jsou firmy PROSTROM Bohemia a Groown.

Právě letos se organizátoři z Nadace Partnerství plánují zaměřit na význam a důležitost péče o vzrostlé stromy. Důraz při výběru kandidátů bude odborná porota klást také na příběh stromu a význam pro komunitu kolem něj. Deset nejzajímavějších stromů postoupí do letního online hlasování a jejich historii i krásu zachytí videospot od generálního partnera Ondrášovky.

Připomeňte si účast zámělské Vorařské lípy v anketě:

Zdroj: Jana Kotalová

Hrdým partnerem ankety Strom roku je již třetím rokem minerální voda Ondrášovka, která podněcuje k péči o stromy skrze jejich silné příběhy.

„V minulém ročníku se velmi dařilo Nepomyšlské lípě, která se stala i ústřední hrdinkou našeho reklamního spotu a skončila na krásném druhém místě. Abychom veřejnost v péči o stromy ještě více podpořili, Ondrášovka během letošního hlasování věnuje finanční dar za každou korunu, kterou lidé na ošetření a péči o stromy věnují,“ představuje další novinku Karolína Jendřejková, brand manager Ondrášovky.

Harmonogram ankety:

● 2.–19. 5. 2024 Sběr nominací

● 9. 5. 2024 Odborné ošetření Nepomyšlské lípy (2. místo v ročníku 2023)

● 21. 5. 2024 Ošetření Hrušky v širém poli (1. místo v ročníku 2023)

● 28. 5. 2024 Zasedání poroty a výběr 10 finalistů

● 22. 7. 2024 Start letního online hlasování

● 30. 9.–6. 10. 2024 Tajné superfinálové hlasování pro pět stromů

● 22. 10. 2024 Slavnostní vyhlášení vítězů na Hvězdárně a planetáriu Brno