V pátek a sobotu (2. a 3. června 2023) proběhl v prostorách Tyršova náměstí v Týništi nad Orlicí již 26. ročník Týnišťského swingového festivalu Jardy Marčíka. A kdo si myslel, že největší návštěvnost, která už nemůže být překonána, byla na jubilejním 25. ročníku, ten se hluboce mýlil. A upřímně řečeno, mysleli jsme si to i my - pořadatelé.

Příjemné počasí, útulné prostředí, občerstvení všeho druhu, dobré víno z Moravy, káva ze soukromé pražírny, zmrzlina na kole a hlavně - jako každoročně dramaturgicky vyvážený program toho nejlepšího, co je v žánru swingové hudby k mání. A to jak v „amatérské“ rovině (základní umělecké školy), tak v té profesionální.

Ze slavnostního zahájení varhanní soutěže v Opočně. Polský varhaník Roman Perucki uprostřed vedle náměstkyně Martiny Berdychové.
Varhanní soutěž v Opočně zahájil v neděli světově uznávaný varhaník

Během dvou dnů se nám představily ZUŠ Hradec Králové (Safari Akordeon Orchestr), Jičín, Chlumec nad Cidlinou (Big Band) a domácí Týniště nad Orlicí (Bigbanďata a TnO Brass). Z profesionálů jsme viděli soubory Factorial! Orchestra HK, Otto Hejnic Organism, Django Jet a jako vrchol Chantal Poullain s triem Štěpána Markoviče a Václava Noida Bártu, kterého doprovodil Mladý týnišťský big band.

Děkujeme všem sponzorům, díky kterým si můžeme dovolit pozvat opravdové hudební hvězdy a zároveň hladinu vstupného udržet na velmi snesitelné úrovni dostupné všem, kteří si chtějí poslechnout prima muziku v příjemném prostředí. Děkujeme všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na organizaci, přípravách a průběhu festivalu – všichni jste pro nás důležití a vážíme si vaší práce. Děkujeme Městu Týniště nad Orlicí za všestrannou podporu a Královéhradeckému kraji za finanční podporu této akce.

Vodojem v Týništi nad Orlicí v současnosti slouží jako sezónní muzeum.
Oslava 150 let dobrovolných hasičů v Týništi otevře letní muzeum ve vodojemu

Ale hlavní dík patří vám – divákům. To, že jste přišli v takovém počtu, je pro nás pořadatele ta zdaleka největší odměna. Děkujeme.