A tak páteční dopoledne patřilo 2. ročníku soutěže ROBODO. A co tento název v sobě ukrývá? Je to „ROBOtická soutěž v DObrušce“ určená mladým nadějným robotikům ze základních a středních škol z celého regionu Podorlicka. V soutěži soutěžily týmy, které si vyrobily a naprogramovaly robotické vozítko ze stavebnice Lego, se kterým se předvedly v disciplíně „čára“, „paralelní slalom“ a „sprint“. Volnou disciplínou pak byl „minibasketbal“.

Letošního ročníku se zúčastnilo 9 týmů a zahájil ho starosta města Dobrušky, která je patronem soutěže, Miroslav Sixta. Ten ve svých slovech připomenul J. A. Komenského a jeho „školu hrou“. Účastníci soutěže si totiž opravdu hráli, tentokrát s moderními technologiemi. Marian Kubala, ředitel školy, pak už všechny povzbudil tím, že už jenom účast v soutěži je pro každého takovým malým vítězstvím. A kdo zvítězil, to není tak podstatné, podstatná byla právě ta účast v soutěži.

Nový zámek ozdobí vánoční expozice.
Nový zámek láká na návštěvu do vánočně vyzdobené zámecké expozice

Mezitím se už ale v ve škole objevovaly hloučky rodičů s budoucími žáky školy, kteří si přišli prohlédnout nejen novou budovu, ale i celý areál. A také ti, které sem přilákaly betlémy ze sbírky pana Josefa Marvána z Mezilesí. Mnozí si při této příležitosti také prošli celou školu a nestačili se divit, jak moderní a nadčasová je nová budova pro odborný výcvik, která celou školu právem posouvá do 21. století. Obdivovali tak vláknový laser, roboty KUKA tančící na píseň zpěvačky Adele, pětiosé CNC obráběcí centrum a počítačová vybavení pro informační technologie. Prostě Střední škola – Podorlické vzdělávací centrum z Dobrušky se opravdu otevřela veřejnosti.

Jana Melicharová, SŠ – PVC Dobruška