Investice ve výši 400 milionů Kč nejenže posílí kapacity firmy, díky moderním prostorám o rozloze 12 400 m2, ale zároveň vyjádří její závazek k regionu. Architektonicky nevšední hala totiž směřuje k energetické soběstačnosti díky fotovoltaické elektrárně a systémům tepelných čerpadel. V horizontu pěti let zde vznikne přibližně 50 nových pracovních míst.

Společnost Mecawel, která se zaměřuje na strojírenskou výrobu komponentů, montážních celků i kompletních strojů pro zákazníky především ze zahraničí, působí v regionu Orlickoústecka již od roku 1992. Z původního sídla v Ústí nad Orlicí se firma v roce 2015 přesunula do zrevitalizovaného areálu zaniklé textilky v Nekoři. Díky tomu se mohla firma rozrůst až na 160 zaměstnanců s obratem přes 1 mld. Kč. Kapacita areálu v Nekoři tím byla vyčerpána a její rozšíření nebylo z důvodu trvalé stavební uzávěry možné. Pro zajištění dalšího růstu proto firma koupila v roce 2017 cca 5 ha pozemku v průmyslové zóně mezi Žamberkem a Dlouhoňovicemi.

Do nové budovy se postupně přestěhuje podstatná část výroby a administrativy z Nekoře a bude zde dostatek prostoru pro rozšíření výroby. Starý areál bude firma i nadále využívat. Nárůst výroby a počtu zaměstnanců nebude podle plánů firmy skokový, ale postupný.

Z dálky je Sky Bridge 721 téměř přehlédnutelný. 1,2 metrů širokou a 721 metrů dlouhou lávku drží na svém místě 60 větrných lan a 6 nosných lan, z nichž každé udrží v tahu 360 tun.
Sky Bridge jako nejdelší visutý most na světě? Ne, jen nejdelší lávka pro pěší

Majitelé Mecawelu, oba s kořeny v regionu, se snaží, aby se jejich firma nejen stabilně rozvíjela, ale aby byla dobrým zaměstnavatelem i sousedem. Proto při realizaci nové haly kladli velký důraz nejen na funkčnost, ale podle svých slov i na vzhled a ekologické aspekty stavby. Proběhly také diskuze s vedením města Žamberk i s místními obyvateli, podotýkají majitelé.

“Nechtěli jsme postavit další šedivou krabici, kterých jsou v Česku tisíce. Chtěli jsme, aby zaměstnanci i místní mohli být na naši stavbu pyšní, proto jsme ke spolupráci přizvali zkušené architekty a myslím, že se nám to podařilo,” říká Milan Bělina, jeden ze spolumajitelů.

“Nebývá standardem, aby firmy dbaly tolik na estetiku. Vždy je tlak hlavně na cenu a funkčnost. Je vidět, že pro Mecawel je místní prostředí prioritou. Těší nás, že investor i přes finanční náročnost dodržel původní záměr a projekt můžeme přihlásit do soutěže Stavba roku,” říká architekt Daniel Labuzík z ostravské společnosti Kohl Architekti, která kompletní projekt stavby zpracovávala.

Průtah Hanušovicemi uzavře na čtyři měsíce velká rekonstrukce.
Uzavírka v Hanušovicích: Místní projedou, ostatní čeká dlouhá objížďka

“Jedním z našich cílů bylo, aby budova odpovídala standardům udržitelnosti a uhlíkové neutrality. Proto jsme na střeše nainstalovali fotovoltaickou elektrárnu a celý objekt využívá pro vytápění i chlazení systém neúčinnějších tepelných čerpadel voda-voda. Výsledkem je, že budova vyprodukuje více energie, než spotřebuje,” vysvětluje Petr Hubálek, druhý spolumajitel firmy.

Tyto kroky nejenže směřují k energetické soběstačnosti, ale také představují významnou investici do budoucnosti firmy, reagující na zpřísňující se environmentální nařízení. To je pro ni jednou z podmínek udržení konkurenceschopnosti a statusu zajímavého partnera pro zákazníky, finanční instituce i veřejnou správu.

Romana Hladíková