Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu Rychnov nad Kněžnou na doporučení Republikové rady ČZS ve středu 9. září uspořádalo tradiční soutěž ve floristice, která se v minulosti uskutečňovala před jarní výstavou v Častolovicích (z důvodu koronaviru tato výstava byla zrušena) a všechny krásné exponáty byly vždy vystaveny pro návštěvníky.

V letošním roce tomu bylo trochu jinak. Žáci a studenti ze čtyř škol se sešli v zahrádkářské klubovně v Častolovicích, aby změřili svůj důvtip a šikovnost. Byli rozděleny na dvě skupiny. První skupina byli žáci ze základních škol, druhá skupina studenti ze středních škol.

Foto: Josef HelmichZdroj: Deník / Pavla Horynová

Úkolem pro všechny zněl vytvořit vypichovanou misku z květin a aranžerského materiálu, které připravili organizátoři. Bylo velmi zajímavé pozorovat jednotlivé soutěžící, jak rozvíjejí svoji fantazii, a jak pod jejich rukami vyrůstají zajímavé aranžerie. Komise, která rozhodovala tuto soutěž a vše vyhodnocovala, měla opravdu velmi těžký úkol, každá vypichovaná miska se velmi povedla.

Ilustrační foto.
KOMENTÁŘ: Lidem roušky, vládě klystýr

Po důkladném zvážení soutěž pro žáky základních škol vyhrál Zdeněk Nedvídek ze ZŠ Vamberk a soutěž pro studenty středních škol získala Kateřina Říčařová z gymnázia FMP Rychnov nad Kněžnou.

Soutěž byla velmi dobře připravena, po celou dobu akce byla zabezpečena ochrana proti šíření koronaviru. Poděkování patří zahrádkářům z Častolovic, kteří připravili důstojné prostředí a menší občerstvení jak pro soutěžící, tak i doprovod. Je potěšitelné, že i přes to, že ve vyučovacích hodinách je minimální prostor pro výuky o naší krásné přírodě, přesto se najdou učitelé, kteří se tomuto věnují a snaží se k tomu vést i své žáky. Jedná se na příklad o učitelský sbor z Častolovic, Vamberka. Kostelce nad Orlicí, Rychnova nad Kněžnou a další.

Autor: Josef Helmich, Častolovice