Od pane truhláře Michala Novotného z Podbřezí jsme získali javorové, březové a bukové dřevo napadené kůrovcem a dalšími škůdci. Takové dřevo je pro výrobu nábytku nepoužitelné (jsou v něm díry a stopy po larvách škůdců). Pan truhlář nás naučil používat stroje ve své dílně a nechal nás z tohoto dřeva vyrobit tisíce kostek (přes 100 kg).  

Vytvořili jsme sadu kostek, kterou lze vnímat jako hračku a zároveň jako učební pomůcku. S kostkami lze učit a posilovat celou řadu dovedností: kreativitu, jemnou motoriku, prostorovou představivost, schopnost převést dvourozměrnou představu na trojrozměrnou, týmovou spolupráci, citlivost k přírodním materiálům, trpělivost a důslednost atd. 

Z výstavy. Kateryna
Vyšívání je pro mě meditace a relaxace, říká Kateryna z Charkova

Kostky jsme zatím používali jak v naší škole, tak v partnerských školách v rumunském Satu Mare a v polské Nowe Soli. V každé škole vznikla řada pozoruhodných staveb. Žáci pak anglicky vyprávěli o tom, proč se rozhodli postavit to či ono a co je na tom nejvíce bavilo. 

Kromě toho jsme v únoru, březnu a dubnu zapůjčili bloky třem mateřským a základním školám (Podbřezí, Bystré a Nové Město nad Metují) a jednomu skautskému oddílu. Rádi je zapůjčíme i na další školy.

A teď se těšíme, co z DoGy kostek vytvoří DoGy studenti…