Soutěž probíhá výhradně online v aplikaci WocaBee na učení slovíček pro školy. Do pátého ročníku šampionátu se zapojilo rekordních více než 50 tisíc žáků a soutěží v něm třídy ze základních a středních škol z celé České republiky. Soutěž Jazykový WocaBee šampionát probíhá v 8 evropských zemích a vyvrcholí mezinárodním finále ve dnech 28. a 29. listopadu 2023.

WocaBee (www.wocabee.app) je webová aplikace pro učení cizích slovíček pro školy. Funguje velmi jednoduše – učitel průběžně zadává do aplikace balíky slovíček, které si žáci procvičují 10 různými metodami. Aplikaci již využilo více než 400 tisíc žáků a učitelů v České republice i v zahraničí, přičemž průměrné hodnocení dosahuje 5 z 5 hvězdiček.

azykový WocaBee šampionát v učení cizích slovíček probíhá na českých i slovenských školách již popáté. V soutěži se hodnotí píle v učení se slovní zásoby, o které vypovídají body získané za procvičování slovíček v aplikaci, tzv. WocaPoints. V jednotlivých kolech soutěže vítězí třídy, které získají nejvyšší průměrný počet WocaPoints na jednoho žáka. Třída tak soutěží jako tým a v šampionátu si na rozdíl od jiných školních soutěží své znalosti zlepšují všichni žáci ve třídě.

Do celostátního kola soutěže se probojovala třída 9.A ze Základní školy TGM Borohrádek z okresního a krajského kola v konkurenci 158 zapojených tříd. V krajském kole soutěže dosáhly v průměru až 5681 bodů, tzv. WocaPoints na jednoho žáka. Pro lepší představu - každá správná odpověď při procvičování slovíček v aplikaci znamená zisk přibližně 2 WocaPoints. Deváťáci z Borohrádku se během dosavadního trvání soutěže naučili již 479 nových slovíček.

Na stezce děti potkávaly podivné a hrůzu nahánějící tvory.
Už potřetí se otevřela brána do borohrádeckého Strašidelného lesa

Pan učitel Michal Přibyl, který ve třídě vyučuje anglický jazyk, komentuje soutěž a výkon svých žáků následovně: „Těší nás, že se žáci naší školy díky zapojení do WocaBee šampionátu učí cizí jazyk hravou a zábavnou formou, zároveň dosahují velkých pokroků – ať už jde o rozsah slovní zásoby nebo výslovnost. Na WocaBee rovněž oceňujeme dobrovolnost a možnost individualizace výuky – žáci sami rozhodují, jaká slovíčka budou trénovat, postupují vlastním tempem a sami si určují, jak intenzivně budou cizí jazyk trénovat.“

Do soutěže Jazykový WocaBee šampionát jsou v tomto školním roce zapojeni žáci až z 8 evropských zemí - kromě České republiky i ze Slovenska, Rakouska, Německa, Chorvatska, Maďarska, Francie a ze Španělska. Mezinárodní finále soutěže se v aplikaci WocaBee uskuteční ve dnech 28. a 29. listopadu 2023.

Organizátor soutěže a autor aplikace WocaBee Michal Ošvát hodnotí aktuální ročník soutěže následovně: „Pátý ročník Jazykového WocaBee šampionátu se opět nese ve znamení rekordní účasti a vynikajících výkonů žáků v učení cizích jazyků. Nejdůležitějším výsledkem v šampionátu je však motivace k učení a stovky naučených nových slovíček, která si žáci skutečně zapamatují. Přejeme všem mnoho další radosti z učení cizích jazyků.“

Dosavadní výsledky soutěže spolu s podmínkami jsou dostupné na www.wocabee.app/soutez.