Robotiáda je mezinárodní robotická soutěž organizovaná Moravian Science Centre Brno. Soutěžit v ní mohou až čtyřčlenné týmy soutěžících ve věku do 19 let ze základních a středních škol. Základem většiny disciplín je platforma LEGO Mindstorms. Soutěží nabízí 7 disciplín - jízda po čáře; autonomní či dálkově řízená „záchrana“ plyšového medvěda; sprint (LEGO a NeLEGO); Freestyle a pro nejmenší roboťáky Freestyle WeDo. Do letošního 8. ročníku se přihlásilo rekordních 188 týmů z Ukrajiny, Maďarska, Ruska, Slovenska, Polska, Rakouska a samozřejmě z celé České republiky.

Tékáčko reprezentoval Jan Zahajský z Albrechtic nad Orlicí. Přihlásil se hned na tři disciplíny, a to ČÁRA, SPRINT, DÁLKOVÝ MEDVĚD. Honza se na soutěži určitě neztratil, naopak. Naprogramoval svého robota sestaveného ze stavebnice LEGO jako sledovače čáry, zde soutěžilo 92 týmů, Honza celou dráhu projel plynule a jeho rychlost odpovídala umístění v první třetině soutěžících.

Rychnovský rodák Karel Poláček býval pátečníkem.
Rychnovský rodák Karel Poláček býval pátečníkem

Příjemným překvapením bylo Honzovo skvělé naprogramování a také šikovné ovládání vlastního dálkově ovládaného robota, který měl za úkol dojet pro plyšového medvěda a dovést ho na určené místo. Honza zde svou suverénní rychlou jízdou bez zvláštních ztrát dosáhl druhého nejrychlejšího času! Následoval boj mezi 8 nejrychlejšími roboty, kde se Honza dostal bez větších problémů do semifinále a pak ve vyrovnaném souboji o finále byl o pár desetin vteřin pomalejší než jeho ukrajinský soupeř. Nakonec si odvezl skvělé 4. místo v konkurenci celkem 53 týmů, které se této disciplíny zúčastnily.

Závěrem lze s potěšením a obdivem říci, že skromný kluk z Albrechtic nad Orlicí zaznamenal veliký úspěch v programování a šikovném dálkovém ovládání robota, kterého si sám sestavil. Moc gratulujeme a přejeme našemu vítězi hodně dalších skvělých výsledků v programování robotů.

Stavbu nové školní budovy v SŠ - PVC v Dobrušce zahájil hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.
Stavbu nové školní budovy v SŠ - PVC v Dobrušce zahájil sám hejtman