Ještě na konci druhé světové války tady stála poměrně bohatá – relativně, přece jen jsme v horách – vesnice, bohužel pro ni obyvatelstva v drtivé většině německého.

Již před válkou se tady střílelo, řádění henleinovských bojůvek tu padl za oběť financ Josef Navrátil, to nejhorší ale přišlo po osvobození. Dílem opilí rudoarmějci, dílem vojáci a hlavně partyzáni s páskami Rudých gard tu rozpoutali krvavou lázeň, jíž padla za oběť řada místních Němců bez rozdílu pohlaví.

Rudá věž smrti
Mrazivá svědectví. Rudá věž smrti pohřbívala politické vězně zaživa

Během května a června 1945 zde zahynulo okolo dvou desítek obyvatel, kteří se většinou provinili jen svou národností. A mnozí další byli surově biti, vězněni a odvezeni až k dalekému Baltskému moři.

Magický kostel ve Vrchní Orlici:

Zdroj: Youtube

A protože zmizeli obyvatelé, nebyl důvod nezlikvidovat i celou vesnici. Ještě by někomu zbytečně připomínala, jak stateční partyzáni bojovali s ženami a dětmi. Jenom základy zůstaly po hostinci, mlýnu nebo škole. A jak stopy bývalých stavení zarůstají, mizí i vzpomínky pamětníků.

„Po revoluci ještě občas zavítali, nyní už ne. Zkrátka už je to dávno a navíc z Vrchní Orlice toho opravdu moc nezbylo,“ říká starosta Bartošovic Kostas Kotanidis.

Dominantou krajiny 

Zůstal kostel, zasvěcený sv. Janu z Nepomuka. Oprýskaná, až nebarokně strohá stavba z let 1708 – 1712 je zdaleka viditelnou dominantou okolní krajiny. Přes svou jistou zchátralost má areál se zmíněným hřbitovem a márnicí, vsazenou do hřbitovní zdi, genius loci starých Sudet.

Statek Pohádka.
Statek Pohádka provází neštěstí. Přilákal i sériového vraha Ivana Roubala

Nedá se říci, že by to bylo nějak malebné místo. Spíše je vypovídající a žalující. Atmosféru to tady ale má. Navíc se nadšenci ze Sdružení Neratov pokoušejí o opravy. Jako jinde se ale nedostává peněz.

Vrchní Orlice a kostel v Neratově: 

Antonín Nekvinda, manažer Sdružení, k tomu uvádí: „Opravy prozatím skončily, protože nejsou další peníze. Kostel ve Vrchní Orlici každopádně chceme nechat tak jak je, jen usilujeme o opravu jeho obvodu a odvodnění. Sháníme prostředky, abychom mohli pokračovat.“

Tak držme palce, ať kostel ještě vydrží a staré křivdy a zločiny setře čas…

Co vidět v okolí:
Neratov – pohraniční ves s opraveným poutním kostelem, farou, historickým hřbitovem a pivovarem, místo mnoha koncertů a dalších kulturních akcí. Bartošovice – středisková obec, kostel sv. Maří Magdaleny.
Niemojów – téměř zaniklá osada již v Polsku, zříceniny zámku a dominantní kostel Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Doprava:
komplikovaná, pouze BUS Bartošovice v Orlických horách (2,5 km), některé spoje staví v sousedství kostela, zastávka Vrchní Orlice. VLAK nejbližší v Rokytnici v Orlických horách (10 km)

Co je dobré vědět:
kostel ve Vrchní Orlici bývá volně přístupný a občas se zde pořádají různé kulturní akce. Objevil se ve filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále a v kriminálním seriálu Labyrint. Roku 2022 byl u kostela instalován Poesiomat.