Záhadné obrazce se nachází v Peru, jihoamerickém státě se zhruba 32 miliony obyvatel. Konkrétně pak nedaleko města Nazca, ze kterého to je do hlavního města Lima asi 300 kilometrů. Jedná se o místo v poměrně nehostinné poušti, kde ročně naprší méně než jeden centimetr vody. Nicméně právě tyto klimatické podmínky umožnily, že obrazce zůstávají v dobrém stavu.

Takto obrazce u města Nazca vypadají z výšky:

Zdroj: Youtube

Co se u města Nazca přesně nachází?

Celkem lze v místě najít přes 800 rovných čar, 300 geometrických obrazců a 70 zvířecích i rostlinných vzorů.

„Některé z přímých linií dosahují až padesáti kilometrů, obrazce jsou pak stejně velké jako například mrakodrap Empire State Building,“ přiblížil cestovatelský web National Geographic.

Jeden z hrdinů Avengers Hulk
AI ukázala evropské země jako superhrdiny. Slovensko je svalovec, Česko podivín

Rozměry těchto výtvorů dávných předků jsou úctyhodné. Je zde například:

  • opice - asi 110 metrů dlouhá
  • kosatka - 65 metrů
  • pták připomínající kondora - 135 metrů
  • kolibřík - 50 metrů
  • pelikán - 285 metrů
  • pavouk - 46 metrů

Web Live Science připomněl, že naprostá většina linií pochází z let 200 př. n. l. až do roku 500 n. l. Nejstarší linie, vytvořené z nahromaděných kamenů, pak pocházejí dokonce až z roku 500 před naším letopočtem. Celkově se linie a obrazce rozkládají na ploše o velikosti asi 450 kilometrů čtverečních.

Obří astronomický kalendář

Vědci se dodnes neshodnou na tom, k čemu obrazce slouží. Poprvé je systematicky studoval peruánský archeolog Toribio Mejia Xesspe poté, co na ně narazil při pouštní expedici. Bylo to v roce 1927. K lepšímu zkoumání a popisu pak využil letadlo.

Bora Bora patří mezi jedno z nejpozději osídlených míst planety
Perla Pacifiku je drahým špásem. Na pár kilometrech však ostrov skrývá pravý ráj

Jak ještě shrnula například internetová encyklopedie Britannica, obrazci se intenzivně zabýval i americký historik Paul Kosok. Ten zpracoval hypotézu, že byly nakresleny pro astronomické účely. Tisíce hodin zkoumání místu věnovala i María Reiche. Ta rovněž dospěla k závěru, že se jedná o obrovský astronomický kalendář a že některé jeho části byly sestaveny podle seskupení hvězd na noční obloze.

„Dokonce žila v malém domku poblíž pouště, aby mohla osobně chránit dědictví dávných kultur před bezohlednými návštěvníky,“ připomenul web National Geographic.

Na některé obrazce se lze podívat z rozhledny.Na některé obrazce u Nazcy se lze podívat z rozhledny.Zdroj: Shutterstock

UFO nebo vodní systém?

Známý cestovatelský a vzdělávací web doplnil, že zejména v 60. letech se objevily poměrně odvážné teorie, že obrazce jsou dílem mimozemšťanů. Tyto spíše spekulace rozdmýchal před lety i ruský astronaut Ivan Vagner, který obrazce vyfotil z Mezinárodní vesmírné stanice a snímky uveřejnil na sociálních sítích.

„Ufologové milují teorie, které říkají, že tyto obrázky viditelné z vesmíru jsou určeny k navigaci mimozemšťanů, aby zde mohli přistát se svými loďmi,“ shrnul známý britský zpravodajský web Express.


Nahrává se anketa ...

Věrohodněji pak zní předpoklad, že lidé z Nazcy byli členy starověké kultury, která byla úspěšná v používání inženýrských technik k přivedení podzemní vody na povrch za účelem zavlažování,“ připomenul další teorii web Live Science.

Neobyčejně zajímavé místo vědci dodnes neopustili a v bádání pokračují. Live Science tak upozornil například na objev z roku 2020, kdy archeologové našli masivní obrazec kočky měřící asi 37 metrů. V roce 2022 pak byla objeveno vyobrazení osoby, která přišla o hlavu.

Letiště na Madeiře má svá specifika. Patří k nejnebezpečnějším na světě.
VIDEO: Už přistání je silný adrenalin. Češi objevují turistický ráj na Madeiře

Místo se stalo velkým turistickým cílem v Jižní Americe. Lze se po něm projít pěšky, podívat se na něj ze třináct metrů vysoké rozhledny, ale největší požitek bezesporu přinese pohled z letadla. To přijde v přepočtu na asi dva tisíce korun, jak připomněl specializovaný web Laid Back Trip.