Polská jezera patří mezi lákavé turistické cíle. Platí to také o Nyském umělém jezeře, které bylo vybudováno v 70. letech minulého století. Když je dobré počasí, vyplatí se sem zajet i v září.

Kde je Nyské jezero

Nyské jezero je vodní nádrž založená v roce 1971 na řece Nyse Kłodzka. Je nedaleko českých hranic, vždyť například do Jeseníku je to vzdušnou čarou jen asi 30 kilometrů. „Aby mohla být vodní nádrž postavena, bylo nutné zatopit vesnice Brzezina Polska, Miedniki, Różanka a části obce Głębinów a také okolní lesy,“ uvedl například turistický portál Nysa.

Nyské jezero z ptačího pohledu:

Zdroj: Youtube

Celková zatopená plocha činí 20 kilometrů čtverečních. Voda má hloubku maximálně 20 metrů, u pláže je však vstup pozvolný. Hráz měří dva kilometry a má výšku asi 20 metrů.

Ráj rybářů i ornitologů

V okolí jezera žije celá řada druhů ptactva, včetně vzácných stěhovavých ptáků, kteří zde odpočívají. Běžně tu lze vidět i tisícihlavá hejna kachen a hus.

Zajímavosti z Chorvatska
Chorvatsko vtipné i arogantní: Pozor na venkovní močení, můžete přijít o varlata

Vody jezera obývá mnoho druhů ryb, díky čemuž je lokalita pro rybáře velmi atraktivní. Hojně se zde vyskytují candáti, okouni, sumci a štiky. Žije zde také chráněný pstruh jezerní.

Ubytovací kapacity

Z pohledu turistického ruchu je klíčovým místem lokality rekreační středisko Akwa Marina. „Resort nabízí ubytování různého typu. Poskytuje turistům místa hlavně v kempu a hostinských pokojích. Nechybí řada restauračních zařízení a barů,“ uvedl například specializovaný web Agencja Rozwoju Nysy.

Hezky tu je i v chladných měsících, když je hezké počasí:

V roce 2022 bylo v místě postaveno nových 40 moderních rekreačních domů, které snesou srovnání s pětihvězdičkovými hotely u moře.

Teplá voda, dlouhá pláž

Hlavní letní atrakcí je písečná pláž dlouhá zhruba půl kilometru. Je udržovaná a v sezoně pod dohledem plavčíků. Kvalita vody na začátku sezony je velmi dobrá, pak postupně klesá, ale koupání zde rozhodně není zdraví nebezpečné.

V sezoně se tu rovněž koná celá řada sportovních a kulturních akcí. Jde hlavně o:
- Festival ohně a vody
- Závod plachetnic „O modrou stuhu jezera Nyskie“
- Grand Prix mistrovství Polska v plážovém volejbalu
- Hudební koncerty známých polských hvězd

Pokud se nechcete jenom koupat, jsou tu i další možnosti vyžití. Je totiž možné si zde půjčit loďku, šlapadlo či se vydat na plavbu po jezeře na vyhlídkové lodi. Jsou tu rovněž místa, kde si lze zahrát plážový volejbal nebo stolní tenis. Nechybí ani menší lunapark.

Co říkají recenze

Nyské jezero už objevili i čeští turisté, z nichž část se o svou rekreační zkušenost podělila v recenzi na Googlu. Jedním z nich je například Viki Štastný. „Jako byste byli u moře, písek všude,“ sdělil Viki Štastný, který Nyské jezero navštívil před pár dny.

Kvalita vody na začátku sezony je velmi dobrá, pak postupně klesá, ale koupání zde rozhodně není zdraví nebezpečné.Kvalita vody na začátku sezony je velmi dobrá, pak postupně klesá, ale koupání zde rozhodně není zdraví nebezpečnéZdroj: se svolením Petra Staňka

„Voda má 25 stupňů, krásná písečná pláž a dobré jídlo,“ míní zase Martin Pour.

Na druhou stranu se v recenzích uvádí, že se však za vstup na pláž platí. Jde o desítky korun na osobu. Cenová hladina nabízených služeb a občerstvení odpovídá Polsku. Tedy vzhledem k tomu, že místo je velmi atraktivní, ceny nejsou úplně nejnižší. Odhadem však budou nižší než třeba na Lipně.


Nahrává se anketa ...

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každéhoZdroj: Deník/Denisa Lottmannová