Hřbitov, kde není smutno, ale naopak pořádně veselo. Nebožtíci zde totiž odpočívají pod umělecky ztvárněnými náhrobky, které lze dokonce často označit za vtipné.

„Život se zde oslavuje i po smrti. Místní hřbitov zkrátka umí vykouzlit úsměv na tvářích návštěvníků,“ konstatuje například web Romania Insider.

Veselý hřbitov v rumunském městě Săpânța:

Zdroj: Youtube

Vtipné, rozmarné i srdcervoucí

Pomníkům dominuje nebeská modrá, která je mnohými označována rovněž jako Săpânţa modrá. Každý pochovaný tu má vlastní vyřezávaný kříž, obrázek charakterizující jeho život a obvykle i originální verše složené doslova na tělo.

Dílna Stana Ioana Pătrașe, kde náhrobky tvořil.Dílna Stana Ioana Pătrașe, kde náhrobky tvořil.Zdroj: Wikimedia Commons, Chainwit, CC BY-SA 4.0

„Některé verše jsou vtipné a rozmarné. Další však i srdcervoucí, když přibližují život, který předčasně ukončila vážná nemoc nebo tragédie,“ přibližuje cestovatelský web Romanian Tourism.

Tradici neobvyklých náhrobků započal ve 30. letech minulého století tamní pop, pravoslavný kněz, Stan Patras. Tento zvyk pak převzali jeho následovníci.

O podobě náhrobku rozhodne pop

„Když někdo místní zemře, rodina přijde za popem a požádá ho, aby zesnulému vyřezal kříž. Zároveň aby rozhodl o podobě náhrobku. Je už zcela na popovi, pro jaký motiv se rozhodne. Pravdou je, že některá zobrazení jsou trochu indiskrétní. Například když obrázky vtipně vyprávějí o nevěrách, zálibě v alkoholu a dalších nerozvážnostech,“ uvedl web Romanian Tourism.

Navždy tě budeme milovat, Queenie. Maminka a tatínek. I to se píše na jednom z náhrobků.
Na nejstarším hřbitově pro zvířata na světě mají hroby i lidé. Je k tomu důvod

Doplnil, že příbuzní nemají popovi za zlé, když nebožtíka vykreslí i v trochu negativním světle. Byl to zkrátka jejich život. Nicméně zlozvyky jsou vykresleny vtipně, na druhou stranu však výchovně.

Nechte mi tu trochu vína, vzkazuje nebožtík

Na jednom z náhrobků je tak uveden i verš, který popisuje život pana Stefana. Lze se tak o něm dozvědět, že kvůli nadměrné konzumaci alkoholu ho opustila manželka. Proto pil ještě víc, aby zapomenul. Cítil se pak tak šťastnější, což tím pádem pití z jeho pohledu tak trochu ospravedlnilo. Nicméně i po smrti má podle veršů často žízeň. Proto žádá všechny, kteří přijdou uctít jeho památku, aby mu u hrobu nechali trochu vína.

Turisté se tu rádi fotí:

Na hřbitově je asi 700 náhrobků. A není nutné umět rumunsky, aby se příchozí pochopili, kdo je zde pohřben.

„Vyobrazeny jsou ženy, které předou vlnu nebo pletou koberce. Také tu jsou hospodyňky pečící chleba. Muži zase řežou dříví, farmáři orají půdu, pastýři pasou ovce, tesaři opracovávají dřevo. Hudebníci hrají na nástroje, řezníci porážejí jehňata, učitelé sedí u stolu a alkoholici prostě popíjejí,“ doplnil web specializovaný na duchovní místa Romanian Monasteries.


Nahrává se anketa ...

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová