Jedním z posledních průzkumů je studie provedená společností Kuoni, o níž nedávno informoval magazín GQ. Studie vycházela z více než 450 tisíc recenzí internetového portálu TripAdvisor, který se věnuje turismu a cestování. Po odfiltrování nejvyhledávanějších míst pro dovolenou zůstal seznam deseti měst a jejich pamětihodností, které mohou být vyhlášeny za nejpřitažlivější na světě. Jedničkou je New York a jeho Central Park a na šestém místě najdeme pražský Karlův most.

„Jsou to místa vhodná k návštěvě, pokud si přejete krásné scenérie i spoustu věcí k vidění, dělání a vyzkoušení. Místa, na kterých se můžete na chvíli ztratit a nechat se unášet,“ píše magazín GQ.

GQ připomíná i studii Mental Floss, v níž analytici z Online Mortgage Advisor použili jako měřítko architektury a krajiny měst takzvaný zlatý řez. Celkem analyzovali více než 2400 míst a i zde byl výsledkem žebříček. Zajímavostí je, že se v něm mezi nejlepšími deseti objevila čtyři místa, která figurovala i mezi nejlepšími deseti ve studii Kuoni: New York, Barcelona, Řím – a Praha.

„Dalo by se tedy souhlasit s tím, že tato čtyři jsou nejkrásnější města na světě. Nejlepší na tom je, že nemohou být odlišnější. Takže se můžete naučit milovat zcela odlišné kultury, krajinu, životní styl a kuchyni na těchto nádherných místech,“ míní GQ.

1. Central Park, New York

Central Park je velký městský park na newyorském Manhattanu. Ročně ho navštíví asi 42 milionů lidí a má titul nejčastěji fotografovaného místa světa. Začal se stavět v roce 1857 a o rok později byl otevřen. V roce 1963 se stal národní historickou památkou. Park je populární i díky různým filmům a televizním programům, kde se pravidelně objevuje. Central Park má velký vliv na trh s nemovitostmi v Manhattanu – výhled na něj totiž významně ovlivňuje cenu budov a bytů v okolí.

2. Fontána di Trevi, Řím

Fontána di Trevi je nejkrásnější a nejnavštěvovanější ze všech římských fontán. Slavnou fontánu najdete na Piazza di Trevi. Vznikla letech 1732 až 1762 v pozdně barokním stylu s přechodem ke klasicismu podle návrhu sochaře a architekta Nicoly Salviho. Střed fontány tvoří Neptun stojící na mušli se dvěma tritony na koních. Proslavila ji mimo jiné slavná koupací scéna Anity Ekbergové a Marcella Mastroianniho z Felliniho filmu Dolce vita – Sladký život.

3. Fontána Bellagio, Las Vegas

Fotogenickou fontánu Bellagio určitě znáte z filmů Dannyho parťáci nebo Pařba ve Vegas. Je jedním z hlavních symbolů amerického Las Vegas. Otevřena byla v říjnu roku 1998 a její stavba stála 40 milionů dolarů. Soustavu fontán tvoří 1200 trysek, více než 4500 tisíce světel a 213 reproduktorů. Fontány jsou synchronizovány spolu s osvětlením na hudbu. Nejvýkonnější trysky vystřelují vodu až do výšky 140 metrů.

4. Chrám Sagrada Familia, Barcelona

Chrám Sagrada Familia (chrám Smíření zasvěcený Svaté rodině) je jednou z ozdob Barcelony. Stavební práce na monumentálním kostele začaly už v roce 1882 a stále pokračují.

Chrám je nejvýznamnějším dílem katalánského architekta Antonia Gaudího. Jeden z nejpromyšlenějších znaků stavby je 18 věží, které reprezentují 12 apoštolů, čtyři evangelisty, Pannu Marii a Ježíše Krista. Chrám vysvětil 7. listopadu 2010 papež Benedikt XVI.

5. Katedrála Notre-Dame, Paříž

Katedrála Notre-Dame (katedrála Naší Paní nebo také chrám Matky Boží) je unikátní gotická stavba, která vznikla v letech 1163 až 1345 na ostrově Ile de la Cité na řece Seině v Paříži. Spisovatel Victor Hugo sem umístil děj svého slavného románu Chrám Matky Boží v Paříži o ošklivém, ale šlechetném zvoníkovi. V dubnu roku 2019 katedrálu zachvátil ničivý požár. Její opravy stále pokračují.

6. Karlův most, Praha

Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou panovníka Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Podle pověsti byla do malty kvůli pevnosti přidávána vejce, nedávná analýza zdiva to však nepotvrdila. Praha se i díky kamennému mostu stala významnou zastávkou evropských obchodníků. V letech 1683 až 1714 přibylo na zábradlí mostu 30 krásných barokních soch a sousoší světců. Procházka po Karlově mostě je pro návštěvníky Prahy téměř povinností.

7. Kirstenbosch National Botanic Gardens, Kapské Město

Národní botanická zahrada Kirstenbosch se rozprostírá na východním úpatí Stolové hory v jihoafrickém Kapském Městě. Byla založena v roce 1913 profesorem Pearsonem. Nachází se zde visutý most, ze kterého je možné pozorovat život v korunách stromů, dále zde najdete spousty rostlin a stromů, které se nevyskytují nikde jinde na světě. Zahrada Kirstenbosch je pýchou Jižní Afriky.

8. Velká mešita šejka Zayeda, Abu Dhabí

Velká mešita šejka Zayeda je jedním z divů arabského světa. Vejde se do ní až 41 tisíc věřících a s plochou 12 hektarů patří mezi největší mešity na světě. Jako jediná v emirátu Abú Dhabí umožňuje vstup i nemuslimům včetně žen.

9. Stanley park ve Vancouveru

Stanley park je největší městský park v Kanadě a třetí největší v Severní Americe. Do parku, kde roste odhadem přes 500 tisíc stromů,zavítá ročně osm milionů návštěvníků. Park ohraničuje 8,8 kilometru dlouhé nábřeží, jež ročně využije 2,5 milionu chodců, cyklistů a bruslařů.

10. Chihuly Garden and Glass v Seattlu

Chihuly Garden and Glass v americkém Seattlu je muzeum věnované práci renomovaného umělce Dale Chihulyho. Má tři části: galerie, skleník a zahradu. Skleník měří na výšku 40 metrů a jeho sklo má různé barvy. Vnímání prvků ve skleníku se mění v závislosti na denní době a množství světla, které prosvěcuje strukturu.