Místu charakteristickému směsí lesů a luk dominuje nádherný jezerní systém, který fascinuje vědce i návštěvníky. Je to zkrátka estetický fenomén, který je přísně hlídán a střežen. Každoročně sem přijede přes milion turistů.

Hlavní atrakcí světově unikátního místa rozkládajícího se na 300 kilometrech čtverečních je 16 jezer, které propojují vodopády.  Vodní prvky vznikly ukládáním travertinu, což je zvláštní druh vápence.

Region je rozdělených do dvou částí - Gornja jezera (Horní jezera), kterých je 12, a čtyři Donja Jezera (Dolní jezera). Vody jednotlivých jezer mají různou barvu - od smaragdově zelené až po sytě modrou. Nejvýše položené jezero je 636 m.n.m, nejnižší 483 m.n.m. Nezapomeňte, že je přísný zákaz do nehlubokých jezer vstupovat.

Výlet nejlépe na celý den

Národní park zahrnuje i pramen řeky Korany, obklopený hustými lesy. Krášlí jej též několik jeskyní. Jak uvedl web whc.unesco.org, lidé sem jako turisté jezdí už od 19. století. Žije zde i řada vzácných zvířat jako je medvěd hnědý, vlk šedý i rys.

Nejkratší varianta prohlídkových stezek kolem jezer vyžaduje asi tři až čtyři hodiny času, nejdelší pět až šest hodin. Ale pokud se nechcete hnát, vyčleňte si na návštěvu celý den. Celkem si lze vybrat ze šesti tras. Od každého ze dvou vstupů vedou tři a jsou barevně odlišeny.

Podle webu chorvatsko.cz se do jezerního areálu vstupuje z dolní části Ulaz 1 – Rastovača a ze střední části Ulaz 2 - Hladovina. U každého vstupu je velké placené parkoviště a možnost občerstvení. Návštěvník dostane se vstupenkou i mapku jezerní soustavy s vyznačenými prohlídkovými trasami i s trasami místní dopravy. V parku totiž jezdí autobusy a lodě. Jízdné už je zahrnuto v ceně vstupenky

Pro pejskaře je pozitivní skutečnost, že sem mohou psi.

Na podzim je klidněji

A kdy se jet na Plitvická jezera podívat? Udává se, že nejlepší měsíce pro dobré počasí na prozkoumávání Plitvických jezerech jsou květen, červen, červenec, srpen a září. Ale zcela v pohodě sem lze jet i na podzim. Jak uvádí například přední světový meteoweb yr.no, v dalších dnech v místě má být mezi 15 až 20 stupni Celsia. Má být oblačno, ale pršet jen minimálně.

Jak vznikl název Plitvice?

Podle internetové encyklopedie cs.wikipedia.org, jméno plitvice bylo poprvé zmíněno v písemném dokumentu v roce 1777 Dominikem Vukasovićem, knězem z Otočacu. Příroda zde vytvořila mělké jezerní pánve. Chorvatsky totiž výrazy pličina, plitvak, plitko znamená mělký.

 A ještě obecně platí, že je sem nejlepší jet ve všední den, kdy je počet turistů relativně nízký. Velkým plusem návštěvy budou nyní u barevné scenérie, které nabízí podzimní příroda.

A to nejen v národním parku Plitvická jezera. Chorvatsko totiž nabízí celkem osm národních parků rozprostírajících se na ploše téměř tisíc kilometrů čtverečních. Každý z těchto národních parků oplývá svou jedinečnou nádherou. Vzhledem ke skutečnosti, že se nacházejí v různých koutech země, tvoří jedinečnou směs flóry, fauny a přírodních krás.