Půjčení kola

Na cestu do Chorvatska si nemusíte nutně s sebou vozit kolo. Bicykl si lze vypůjčit i v místě pobytu. Cena půjčovného se podle kvality a typu stroje pohybuje od 12,50 do 65 eur za den. Čím delší je doba výpůjčky bicyklu, tím nižší je denní sazba.

Nejrozšířenější půjčovny kol má v Chorvatsku společnost Bike Rental Croatia. Jejich kola nenaleznete jen v jejich domovském Splitu, ale také v Dubrovníku, Istrii, Zadaru, Hvaru či na ostrově Korčula.

Bike Rental Croatia - Ceník

Typ kola: 1-2 dny / 3-7 dnů / 8-14 dnů / 15+ dnů

Cyklokrosová kola: 25,00 € / 23,00 € / 20,00 € / 17,00 €
Silniční kolo: 27,00 € / 25,00 € / 22,00 € / 18,00 €
Karbonové kolo: 65,00 € / 60,00 € / 55,00 € / 40,00 €
Gravel kolo: 27,00 € / 25,00 € / 22,00 € / 18,00 €
Tandem: 50,00 € / 47,00 € / 41,00 € / 34,00 €
Elektrokolo: 45,00 € / 38,00 € / 33,00 € / 25,00 €
Dětské kolo: 12,50 € / 11,50 € / 10,00 € / 8,50 €

Zdroj: bikerentalcroatia.com

Alkohol za řídítky

U alkoholu při jízdě na kole platí v Chorvatsku stejná pravidla jako u řízení automobilu. Ve většině případů platí tolerance alkoholu do 0,5 promile. Nulová hranice se však striktně dodržuje u lidí mladších 24 let. V případě přestupku či havárie můžete při prokázání alkoholu v dechu zaplatit pokutu 90 eur. Pokud nadýcháte více než 0,5 promile, hrozí pokuta až do 2070 eur.

Turistům v Chorvatsku vadí příliš teplá voda. Ilustrační snímek
Zanevřou Češi na Chorvatsko? Turistům vadí příliš teplé moře, na vině je El Niňo

Pokud je na místo nehody přivolána záchranná služba, vždy počítejte s tím, že dřív nebo později se také budete muset podrobit dechové zkoušce. „Měla jsem nehodu na kole, kdy musela přijet sanitka. Při převozu do nemocnice se také dostavili policisté a byla jsem podrobena dechové zkoušce,“ potvrdila Deníku cestovatelka a cyklistická novinářka Slávka Chrpová. Výsledek měla negativní.

Kam na výlet

Dubrovník - Začnete-li v Pločích, narazíte na Baćinu a jejích sedm Baćinských jezer, obzvláště krásných a plných slané vody, v níž žijí úhoři, žáby a cípalové, kteří sem připlouvají kanály z moře.

Na ostrově Korčula naleznete vynikající cykloturistické destinace: Lumbarda (tři cyklostezky), Blato (šest cyklostezek), Vela Luka (čtyři cyklostezky), Smokvica (čtyři cyklostezky) a město Korčula (tři cyklostezky).

Zadar - Regionální cykloturistická značka Zadar Bike Magic nabízí tři tisíce kilometrů cyklistických tras tří kategorií podle typu jízdy, terénu i jízdního kola. Můžete si vybrat ze 46 cyklostezek pro horská kola, 21 cyklostezek pro silniční kola či z 20 rekreačních a rodinných cyklostezek.

Těm, kteří chtějí prožít fantastickou jízdu ve společnosti tří zcela neobyčejných krásek – jimiž jsou řeky Zrmanja, Krupa a Krnjeza – a užívat si u toho výhledy na kaňon Zrmanje či soutok Krnjezy a Krupy, nebo si prohlédnout klášter Krupa, doporučujeme okružní trasu pro horská kola – Zrmanja 1, dlouhou 34,3 km s celkovým převýšením 734 m.

Kdo by chtěl na kole objet kompletně nějaký ostrov na Jadranu, může si zvolit okružní trasu po ostrově Vir, jež měří 27,5 km s převýšením 215 m.

Ostrov Vis
Co chorvatský ostrov, to unikát. Do těchto míst se rozhodně zamilujete

Split - Region Splitu má vlastní cykloturistickou značku Bike Dalmatia a webovou stránku www.dalmatia-bike.com. Dělí se na šest zón: Splitská riviéra a Split, Omiš a ostrov Šolta; Makarská riviéra; ostrov Brač; ostrov Hvar; ostrov Vis a Dalmatské záhoří s městy Dugopolje, Sinj, Vrlika a Trilj. Zóny jsou označené propagačními cyklomapami se spoustou zajímavých cyklostezek.

Istrie - Severozápadní Istrie se pyšní soustavou silnic i tras pro horská kola, mezi nimiž je populární zejména Parenzana dlouhá 78 km. Sjíždějí se na ni milovníci outdoorových aktivit z celého světa. Je také první tzv. greenway cyklostezkou vedoucí po trase zaniklé železnice v Chorvatsku. Byla vybudována v roce 2002 v rámci přeshraničního projektu Itálie – Slovinsko – Chorvatsko „Parenzana – Cesta zdraví a přátelství“.

Suvenýry z Chorvatska? Nejčastěji olivový olej, víno, pálenku, likéry, marmelády, sušenky či produkty z levandule si vozí Češi z dovolené na Jadranu. Rozmanitá země jim toho nabízí mnohem víc.
Suvenýry z Chorvatska? Zapomeňte na kýč, originálních dárků je celé moře

Centrální Chorvatsko - Kolem řek Mura a Dráva se vinou části mezinárodních cyklostezek – Murské a Drávské cyklotrasy – které do Mezimuří vedou z Itálie, Rakouska, Slovinska a Maďarska. Podél nich začíná na hraničním přechodu Goričan cyklotrasa EuroVelo 13 – Stezka železné opony, která vede k ústí řeky Mury do Drávy v Legradu a dále pokračuje přes Podráví (Podravina) směrem do Slavonie a Baranje.

Pro náročného cyklistu

Vyzkoušejte si své hranice a projeďte všech pět etap závodu Tour of Croatia: Makarska – Split, Šibenik – Zadar, NP Plitvice – Učka, Pula – Umag a Sveti Martin – Záhřeb. Náročné, ale atraktivní stezky vás čekají v Národních parcích Krka a Plitvice a v Parcích přírody Biokovo, Velebit a Učka.