Hasiči pomohou při bezprostředním nebezpečí, jinak fungují specializované firmy.

 

 

Včera zasahovali členové Hasičského záchranného sboru z Rychnova nad Kněžnou při likvidaci sršního hnízda, minulý týden v podobné věci vyjížděli také dobrušští hasiči. Lidé se na ně však často obracejí zbytečně.

„Hasiči vyjíždějí pouze tehdy, pokud hrozí bezprostřední nebezpečí nebo pokud se jedná o roje poblíž veřejných budov,“ uvedl rychnovský hasič Daniel Skála. Sám dodává, že na odstraňování rojů nejsou dobře vybaveni. V ostatních případech je tedy nutné zavolat specializovanou firmu, protože hasičské sbory nemají v kompetenci zasahovat v soukromých objektech. Za odchyt roje tak zodpovídají vždy majitelé budov a pozemků.

„Hmyz se nejvíce rojí o víkendech, když přijíždějí chalupáři. Mám asi tři zásahy do týdne,“ sdělil Libor Charvát, majitel firmy zajišťující mimo jiné právě likvidaci rojů.

V současné době se nejvíce vyskytují roje vos a sršňů, zatímco roje včel jsou typické pro jarní období. Možností, jak hmyz zničit, je několik. Libor Charvát používá profesionální chemii. „I proti včelám postupuji stejným způsobem, včelaři je už kvůli obavám z nemocí zpět nechtějí.“ Při odchytu rojícího se hmyzu se vždy používá ochranný oděv, roj se zajistí, nabourá a poté se zničí jeho zdroj. S nebezpečnými roji by si měl poradit také každý včelař.
Současné statistiky ukazují, že u jednoho až třech procent populace způsobuje hmyzí bodnutí alergickou reakci.