Požáry vzniklé z nevinného pálení adventních věnců jsou časté.

Takových případů se odehrává v předvánočním čase celá řada. „Rok co rok vyjíždíme k požárům, jejichž příčinou bylo zpočátku nevinné zapálení adventních věnců. Na Rychnovsku nejsou ani výjimky, že tak nejedna domácnost přišla těsně před Vánocemi o bydlení. Vyhořelý byt nelze dát do původního stavu za pár dní,“ informoval včera Jiří Václavík, vyšetřovatel příčin požárů Hasičského záchranného sboru Rychnov nad Kněžnou.

Zdůraznil, že pokud už si lidé chtějí zapalovat svíčky na adventních věncích, je nezbytné zkontrolovat jejich bezpečné provedení. To znamená, že mezi korpusem a svíčkou by měl být nějaký nehořlavý materiál. „Ani to však zdaleka nevylučuje riziko požáru. Doporučujeme věnec umístit na izolační nehořlavou podložku, to je další cesta ke snížení nebezpečí,“ řekl vyšetřovatel.

Zdůraznil,že hořící svíčky a adventní věnce nesmí zůstat bez dozoru. „Vždy, když se odchází z místnosti, je dobré věnec uhasit. Neměl by být ani v blízkosti dětí a zvířat. Evidují se i případy, kdy kočka shodila svíčku a přitom samotné zvíře chytlo,“ pokračoval Václavík.

O tom, že požáry před Vánocemi nejsou příjemnou záležitostí, může vyprávět Jitka Klominská, která si oheň vzniklý původně nevinným pálením adventního věnce, zažila na vlastní kůži.

„S manželem jsme si chtěli zpříjemnit večer. Tradičně jsme zapálili svíčky na adventním věci a seděli u televize. Já jsme si pak odešla do koupelny a manžel pro dřevo do krbu. Svíčky hořely dál. Když jsme se vrátila ze sprchy, byla jsme v šoku. Věnec hořel, nádherný ubrus s umělinou v plamenech. Konferenční stolek také olizoval oheň a všechno od různých plastů celé začouzené,“ říká Jitka. Dnes už má adventní věnce jen jako dekoraci. Tehdy Vánoce strávili u rodičů a místnost dávali do pořádku až po svátcích.

 

Aby se adventní nálada nezměnila vneštěstí musí si každý zvážit, zda a jak bude zapalovat svíčky na adventním věnci. Bohužel většina prodávaných adventních věnců neodpovídá bezpečnostním zásadám. U mnohých schází právě nehořlavý materiál, vněmž je svíčka umístěná, a který hořící svíci dělí od samotného korpusu. Jiří Václavík, vyšetřovatel příčin požárů Hasičského záchranného sboru Rychnov nad Kněžnou, zdůrazňuje, že hořící věnec nesmí zůstat bez dozoru. Při každém, i když kratičkém odcházení zmístnosti, je nezbytné plamínek zhasnout.