Zimní sezona přinesla Horské službě Orlických hor už více než 550 zásahů. Přestože střediska čelí nedostatku sněhu a při provozu je drží vyrobený technický sníh, počet úrazů je srovnatelný se zimami, které byly nejen dlouhé, ale hlavně bohaté na sníh.

Důvodem je právě technický sníh, který je tvrdý, a dopad na takový povrch přináší vážnější následky. Na mnoha sjezdovkách v republice registrují smrtelné úrazy nebo zranění ohrožující život.

V Orlických horách záchranáři nezaznamenali tak vážná zranění. Přesto nelze úrazy podceňovat. Mnohdy hraje roli shoda náhod.

Zástava dechu

„V úterý jsme měli na dojezdu černé sjezdovky v Deštném vážný úraz. Lyžař upadl a uhodil se do hlavy o tvrdý povrch. Ztratil vědomí. Okamžitě následovala i zástava dechu. Naštěstí byl u něho bratr, který mu dokázal poskytnout rychlou první pomoc, takže ho rozdýchal. Lyžař přesto utrpěl ztrátu paměti. Pokud by tu nebyl prvotní rychlý zásah příbuzného, pak by šlo o velmi vážný úraz a zřejmě i o ohrožení života,“ vysvětlil náčelníh Horské služby Orlických hor Josef Šifra.

Záchranáři nejčastěji vyjížděli k různým zlomeninám horních končetin, úrazům hlavy po pádu, zlomeninám dolních končetin, nohou v krčku a klíčních kostí.

Kvalita sněhu

„Sjezdovky, které jsou stále v provozu, jsou v drtivé většině pokryté technickým sněhem. Jde o Deštné v Orlických horách, Říčky v Orlických horách a Čenkovice. Výška sněhu je odvislá od svahu. Pokud je užší, je tu pak více sněhu. Kvalita sněhu se mění ze dne na den. Například v předcházejících třech dnech byl díky vyšším teplotám sypký,“ vysvětlil náčelník.

Včera a hlavně v ranních hodinách, kdy jsou teploty maximálně do tří stupňů, je povrch technického sněhu namrzlý a obvzlášť tvrdý.

„Technický sníh bývá i rychlejší. Já osobně se domnívám, že jsem zdatný lyžař, takže mně nevadí. Ale opatrnější by měli být hlavně ti, kteří se na lyže postaví jen několikrát do roka,“ uvedl Pavel Novotný, jenž jezdívá za svým oblíbeným sportem nejen na svahy Orlických hor, ale i do Alp.

„Na sjezdovkách se pohybuje hodně lidí. Nebezpečné jsou i srážky lyžařů. Ani tady neregistrujeme vážné potíže. Je nutné si však opravdu dávat pozor,“ zdůraznil Josef Šifra.