Poslední případ je z víkendu, kdy jich zloději poškodili pět. „Na různých místech Rychnovska došlo k vykradení aut. U všech těchto případů byl postup stejný,“ informovala Vlasta Lepková, tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov nad Kněžnou.

„Nejde pouze o problém Rychnovska, automobily vykrádají pachatelé po celé republice. Už ani tolik nejde o autorádia, ale zloději odnášejí další cenné věci, které zůstávají v autech,“ konstatoval Richard Chaloupka, komisař kriminální služby a vyšetřování. Pokračoval, že postupy jsou v drtivé většině podobné. „Jestliže zloděj vidí v autě například notebook, peněženku a podobné cennosti, pak rozbije okno, sáhne po pohozených věcech a v několika vteřinách je pryč.“ Připomněl, že všechna vloupání se stala v nočních hodinách.

Komisař také prozradil, že po dlouhé době opět řeší případy, kdy z aut zmizela i autorádia. Přesto, že těmi je dnes trh přesycený a zloději se jich jen těžko zbavují.

Za vloupání do aut často mohou jejich majitelé. Nechávají tam totiž cenné věci, které bývají na očích zlodějů. Pak stačí málo. Když se lapka dostane kvozu, kde leží peněženka, nebo notebook tak neváhá. „Je nutné, aby si majitelé aut dávali pozor. Pokud nebudou zloděje sami lákat na cenné věci, pak mají šanci, že jejich auto nejen že nevykradou, ale také nepoškodí. Vdrtivě většině volí klasický způsob. Kladivem praští do okna, ozve se dutá rána a stačí pár vteřin a zloděj má, co si vyhlédl a mizí,“ popsal postup komisař Richard Chaloupka.

Pokračoval, že také vloupání pouze kvůli rádiu výrazně ubylo. Zastavárny o takové zboží nemají zájem. To zjistil i deník. Ve většině zastaváren na Rychnovsku nás odbyli tím, že každé zboží musí být doložené jeho původem. Navíc autorádia nejsou nyní vkurzu. „Dnes trh nabízí cenově přijatelná autorádia opatřena bezpečnostními kódy, odnímatelnými panely a podobně. O takové zboží už nejeví zájem ani zloději, protože je bez znalosti kódu, či bez zmíněného panelu prostě nepoužitelné,“ vysvětlil komisař.