O víkendu skončila v Orlických horách lyžařská sezona. Klidnější období nastává nejen pro vlekaře ale i pro Horskou službu.

Zraněných lyžařů na Rychnovsku každým rokem přibývá. Záchranáři ošetřují zlomeniny nohou, rukou, klíčních kostí, ale i úrazy hlavy a dalších částí těla. „Za letošní sezonu evidujeme 640 zraněných na sjezdovkách. U lyžařů ošetřujeme nejvíce úrazy dolních končetin, hlavně kolen, snowboardisté si častěji poraní ruce a zápěstí,“ uvedl záchranář z Říček v Orlických horách Jiří Kalousek.

Lyžaři riskují

Své o tom ví i snowboardista Jan Tošovský z Ještětic. „Upadl jsem na prkně a ruku jsem přitom zkroutil pod sebe. Ani jsem nevěděl jak a byla zlomená,“ popisoval Tošovský. Výlet na sjezdovku ho stál několik týdnů se sádrou a měsíc rekonvalescence.

Příčin vyššího počtu úrazů v rychnovských lyžařských areálech je hned několik. „Sjezdovky jsou přeplněné. Zvlášť letos, když kvůli počasí nejedou níže položené vleky, se do větších středisek nahrnulo plno lidí. Vzniká chaos a lidé se snadno srazí,“ vysvětloval Kalousek. Počet lyžařů ve střediscích se zvyšuje také díky novým sedačkovým lanovkám, které vyrostly hned ve dvou největších střediscích na Rychnovsku. Dokáží vyvézt nahoru mnohem více lyžařů než tradiční vlek. Kromě toho lyžaři často riskují a přeceňují své schopnosti. Další příčinou může být i používání technického sněhu. „Technický sníh je moc rychlý a dopad na něj příliš tvrdý. Doslova se lámou kosti,“ uvedl již během sezóny náčelník Horské služby Josef Šifra.

Bezpečné snowparky

Naopak stále méně úrazů musí záchranáři řešit ve snowparcích. To je způsobeno jednak jejich omezeným provozem v letošní sezoně, ale také zodpovědnější jízdou snowboardistů. „Za těch pár let, co tu parky máme, se lidé naučili jezdit. Navíc ve snowparcích nejezdí tolik lidí a situace je tam přehlednější,“ popisoval Kalousek. Příliš starostí nepřidělávají záchranářům ani běžkaři. Těch ošetřili za letošní sezonu pouze kolem dvacítky.

Vážný úraz se letos na místních sjezdovkách nestal. Některé případy se řeší ošetřením na místě, u jiných je potřeba skútr. „Zraněného převezeme skútrem na stanici a tam ho ošetříme. Někdy je potřeba volat sanitku, jindy zraněného do nemocnice dopraví jeho příbuzní nebo známí. Vrtulník jsme letos naštěstí nepotřebovali,“ uvedl Kalousek.

Lucie Kudláčková