Testy na drogy už začali používat i dopravní policisté na Rychnovsku. Zjistí marihuanu i opiáty.

 

 

Podle zástupce vedoucího oddělení Dopravního inspektorátu PČR v Rychnově n. K. Josefa Sychry jde o jednoduchý a nebolestivý zákrok: „ Řidič je testován buď ze slin nebo z potu a test ukáže přítomnost omamné či psychotropní látky.“

Test je v podstatě malá krabička, která obsahuje sběrový čtvereček, savý proužek, nádobku s ryskou, testovací panel a stěrový panel. Do deseti minut od stěru lze odečíst potřebné hodnoty.

„Test zjistí přítomnost některé z těchto drog – marihuana, amfetamin, metamfetamin, kokain nebo opiáty. Je poměrně finančně náročný, a tak jej dopravní policisté zatím využívají v případě opodstatněného podezření z požití omamné látky nebo při nehodách,“ doplnil fakta Josef Sychra. Po pozitivním testu je nutno pořídit dva vzorky, které jsou odeslány k laboratorním zkouškám. Teprve podrobné testy zjistí, o jakou drogu přesně šlo a v jakých hodnotách. „Řidič je pak posuzován podle tzv. drogového zákona,“ říká Josef Sychra. To znamená, že nespadá pod správní řízení MěÚ, ale pod policii.

 

Co se do tištěného vydání nevešlo:

 

Drogové testy, které bude používat dopravní policie při kontrole řidičů, odůvodněně podezřelých zpožití omamných a psychotropních látek, jsou finančně velmi náročné.

Jeden stojí šest set korun a ještě dražší je nutné následné laboratorní prokázání množství a druhu použité látky. Přesto by řidiči měli smožností testu počítat.