Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve východních Čechách odejde do civilu přes 150 policistů

VÝCHODNÍ ČECHY - Řady východočeských policistů opustí na konci roku 157 lidí. Z okresních ředitelství Pardubického a Královéhradeckého kraje a krajské správy odcházejí nejvíce kriminalisté, ale i příslušníci pořádkové, železniční a dopravní policie či pracovníci jiných profesí.

23.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační: policieFoto: DENÍK/Drahomír Stulír

Podle mluvčí východočeské policie Ivy Markové by je měli nahradit nově přijatí lidé, případně dosavadní celníci nebo členové jiných policejních útvarů.

"Důvodem odchodu policistů je převážně odchod do starobního důchodu," uvedla Marková. Ukončit službu se v Česku často rozhodují policisté ve věku nad 50 let, případně ti, kteří u policie strávili 30 let a více. Právě pro ně bylo výhodné podat výpověď ke konci října. Každý policista totiž po odchodu do civilu dostává výsluhu, která se vypočítává z průměrné hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Po účinnosti nového zákona, který vstoupil v platnost začátkem roku, se většině policistů zvedly platy, a tím i základ pro výpočet výsluhy. Renta je různá a dělí se podle toho, kolik let mají policisté odslouženo. První hranice je 15 let služby, kdy policisté dostávají 20 procent hrubé mzdy, a poslední je po 30 letech, kdy je odměnou polovina hrubého platu.

Z okresů na východě Čech odejde nejvíce lidí od policie na Trutnovsku. Z 19 jich devět slouží u kriminálky. "Výkon naší činnosti to nesmí narušit," ujišťuje mluvčí trutnovské policie Udo Ertner. Podle něj je v okrese mnoho déle sloužících policistů, kteří by měli stavy služby kriminální policie a vyšetřování doplnit. Ve většině případů od policie v Trutnově odchází lidé po 25 a více letech služby.

Odchod kriminalistů považuje Marková za přirozený. "Na kriminálce vždy slouží nejzkušenější policisté, tudíž mají i vysoký věkový průměr," řekla ČTK mluvčí. Chybějící policisté budou nahrazeni především náborem nových příslušníků, k 1. lednu příštího roku se také očekává příchod příslušníků cizinecké a pohraniční policie a Celní správy, kteří budou po vstupu země do schengenského prostoru nadbyteční. "Na kriminální policii přejdou lidé z obvodních oddělení. Na špičkovou úroveň se dostanou až po několika letech," uvedla Marková.

Hromadné ukončování služebních poměrů policistů není ve východních Čechách výjimečným jevem. České policii, která se potýká s vlnou odchodů svých příslušníků do civilu, bude na přelomu roku chybět 4882 policistů. Někteří policisté ze služby odcházejí i kvůli nespokojenosti s novým zákonem, v médiích uvedli, že mají nižší plat. Další vlna odchodů souvisí s reorganizací uvnitř policie. Čeká například cizineckou policii a spekuluje se také o osudu elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Právě z tohoto útvaru podalo k poslednímu říjnu výpověď celkem 45 detektivů, další je hodlají následovat.

Počty policistů končících v Pardubickém a Královéhradeckém kraji služební poměr do konce letošního roku

SKVP SPŽP DP Ostatní Celkem

OŘ Hradec Králové 11 3 2 2 18

OŘ Chrudim 3 7 2 5 17

OŘ Jičín 8 1 4 2 15

OŘ Náchod 4 5 0 0 9

OŘ Pardubice 11 3 0 2 16

OŘ Rychnov nad Kněžnou 2 4 0 0 6

OŘ Svitavy 4 4 0 3 11

OŘ Trutnov 9 6 2 2 19

OŘ Ústí nad Orlicí 4 6 1 1 12

Správa policie Východočeského kraje 22 1 3 8 34

Celkem 78 40 14 25 157

OŘ - okresní ředitelství

SKVP - služba kriminální policie a vyšetřování

SPŽP - služba pořádkové a železniční policie

DP - dopravní policie

23.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení