Pravomocně odsouzený policista za vynášení informací druhé straně má být výstrahou pro další, kteří by se chtěli nechat zkorumpovat.

Korupce byla na středeční tiskové konferenci na Okresním ředitelství Policie ČR Rychnov n. K. tématem číslo jedna.

Případ pravomocně odsouzených úředníků rychnovské radnice zahýbal i veřejností. Šéf odboru dopravy a jeho podřízení byli usvědčeni z korupce na základě odposlechů. Právě zmíněné praktiky označují jako nezákonné. „Existují dva druhy odposlechu, a to telefonické a prostorové. Na oba musí mít policie povolení na základě pádných důkazů,“ zdůraznil včera ředitel policie Zdeněk Hlaváček.

Odposlechy byly realizované v případu solnického podnikatele. Ten měl „omlazovat“ auta dovezená ze zahraničí, která pak prodával. „Při odposleších však vyšla na povrch zmíněná korupce úředníků,“ vysvětlil ředitel policie.

Odposlechy a auta

Policie předala na státní zastupitelství případ dlouho vyšetřovaného solnického podnikatele.

Jde o velký úspěch zdejších kriminalistů. Muž je obviněný, že se měl dopouštět omlazování vozů a pak je prodávat svým klientům.

Podnikatel měl mimo jiné stáčet kilometry na tachometrech. V extrémních případech šlo o změnu stavu na číselníku až o sto a více tisíc kilometrů.

Právě v souvislosti s případem tohoto podnikatele se realizovaly odposlechy úředníků rychnovské radnice, odboru dopravy. Tady se povedlo usvědčit policistu, který poskytoval utajené informace vyšetřované straně. Další bývalý policista se čistě náhodou při odposleších odhalil při přímluvě za nižší trest pro muže, jenž řídil v opilosti. Na povrch vyšla i korupce samotných úředníků.