Psi hledají stopu. Muži v černém se pohybují tiše kolem chaty…

„Do terénu jsme nasadili deset mužů a psovoda se dvěma psy,“ prozradil šéf oddělení Michal Hirka. Cílem policejních hlídek se staly chatové oblasti v rajonu rychnovského obvodního oddělení. Policejní auta mířila do Javornice, Lukavice, Slatiny nad Zdobnicí, Uhřínova a dalších míst.

„Pravidelně připravujeme pátrací akce v oblastech s rekreačními objekty, kde zjišťujeme, zda jsou vhodně zabezpečené. Naši kontrolu pak oznamujeme majitelům prostřednictvím vzkazu,“ informoval Hirka.

Méně vloupání

Právě tyto pátrací akce, které se opakují v určitých intervalech, a samozřejmě sousedská výpomoc a kázeň samotných majitelů vedou v posledních letech ke znatelnému snížení počtu vloupání.

„Velkou roli hraje i zabezpečení objektů. Chatařům klademe na srdce, aby si po sezoně odvezli všechny cenné věci a chatu řádně zajistili,“ pokračoval šéf oddělení. Policisté se v praxi setkali i s názory, že přílišné zabezpečení stejně pachatele neodradí a škody jsou větší. „I na tohle téma diskutujeme s chataři. Doporučujeme objekt zvenčí zajistit, zamknout a zavřít okenice. Další dveře uvnitř už není dobré zamykat. Jakmile se někdo dostane do chaty, pak už je rozbije,“ vysvětlil Hirka.

Podezřelý pohyb

Desítka mužů se rozdělila do hlídek, které se vydaly do jednotlivých oblastí.

Policisté auta nechávali většinou v povzdálí a k chatám se vydávali nepozorováni v doprovodu dvou pátracích psů. Jejich úkolem bylo zmapovat terén a zjistit, zda se v okolí nepohybuje podezřelá osoba. Pak obcházeli jednotlivé chaty. „U každé zkoušeli zabezpečení oken a dveří. Když bylo všechno v pořádku, tak majiteli nechali lístek se vzkazem o naší kontrole,“ vysvětlil postup svých mužů Hirka. Podezřelý pohyb v oblasti včera policisté nezaregistrovali.

Ochraně chatových oblastí hodně přispívá i sousedská výpomoc. „Jednotlivý chataři se moc dobře znají a mají na sebe kontakty. Vzájemně si své objekty také kontrolují a sledují pohyb neznámých osob,“ sdělil šéf Obvodního oddělení Policie ČR Rychnov nad Kněžnou Michal Hirka.

Případů trestného činu vloupání a omezování domovní svobody vposledních dvou letech ubývá. Policie už ani neregistruje osoby, které využívali opuštěných chat knocování a najedení se. Jsou případy, například jeden recividista, který přijde zvýkonu trestu a okamžitě udělá několik chalup.Jeho práce je však natolik pro kriminalisty známá, že jej brzy zase dopadnou a on končí po odsouzení ve vězení. I tady jde však o výjimku.