Nepokradeš! Osmé biblické přikázání se ve slovníku překračovatelů zákona příliš nerozmáhá. Dokládá to nárůst trestné činnosti v regionu. Vloni policisté ke stejnému datu řešili 104 případy trestné činnosti, letos jich mají sto třicet.

Dvě historické rokokové skříně z let 1791 a 1852, křišťálový lustr, dřevěné sošky, motorová pila a další zahradní technika. Tento výčet představuje věci, o které nyní přišla majitelka chaty v okolí Deštného v Orlických horách. „Škoda zřejmě přesáhne tři sta tisíc,“ odhaduje vrchní komisař rychnovské kriminální služby Policie ČR Richard Chaloupka a neskrývá údiv, že podobně drahé předměty nechávají majitelé v nezabezpečných objektech, v tomto případě i s finanční hotovostí.

Za poslední čtvrtletí se nejvíce zvýšil počet prostých krádeží, do kterých spadají věci ukradené z nezabezpečených míst, veřejných zařízení, prostranství, ale například i zemědělských objektů. Chaloupka upřesnil, že za čtvrtletí se jedná o 43 případů se škodou jeden milion sedm tisíc korun.
Vloupání do firem, obchodů, restaurací a provozoven patří k dalšímu lákadlu pachatelů na Rychnovsku. Kriminalisté zde evidují 40 případů krádeží, při kterých vznikla škoda milion 842 tisíc.

„Běží nám turistická sezona, takže do této skupiny zahrnujeme i tři případy vykradení hotelových pokojů, kde se ubytovali převážně cizinci,“ upozornil kriminalista na další specifickou skupinu.

Napříč republikou

Pozornost by měli zbystřit také majitelé bytů a rodinných domů při jejich zabezpečování. Tato kategorie patří v meziročním nárůstu trestné činnosti na třetí místo. Chaloupka to dokládá počtem 19 vykradených bytů či domů se škodou 899 tisíc. Rychnovští kriminalisté právě nyní spolupracují se Správou východočeské Policie ČR na sérii vloupání do bytů. „V regionu se to týkalo Rychnova, Vamberka a Týniště, kde majitelé přišli o peníze i šperky. Tato série však jde napříč republikou,“ upřesnil Chaloupka.

Octavia vede

K artiklu, se kterým si zloději dobře vědí rady, patří i motorová vozidla. Vyprávět by o tom mohli pracovníci autosalonu v Lipovce. Škodu Octavia zde vloni zloději ukradli dokonce při předváděcí jízdě. „A oktávky se také nejčastěji kradou v celé republice,“ potvrdila „oblíbenost,“ této tuzemské značky policejní mluvčí Vlasta Lepková.

Za uplynulé tři měsíce zmizelo v regionu 17 motorových vozidel za dva miliony a 415 tisíc korun, z toho tři octavie a jeden traktor. Na tuto trestnou činnost pak navazuje vloupání do motorových vozidel, o čemž svědčí 16 případů se škodou 382 tisíc korun. Policejní mluvčí Lepková dodává, že lidé notoricky doplácejí na svoji neopatrnost, neboť stále nechávají cenné věci v autech.

-----------------------------------------------------------------

Trestná činnost na Rychnovsku - meziroční srovnání ke dni 7. 2. 2008


Celková trestná činnost

Rok 2006 ………86 případů

Rok 2007 …… 104 případy

Rok 2008……..130 případů

Obecná trestná činnost

2007… 65 případů

2008….79 případůMajetková trestná činnost

2007 ….. 52 případů

2008……61 případů


Ztoho krádeže prosté

2007…. 20 případů

2008…..29 případů