Za poslední čtvrtletí evidují kriminalisté největší nárůst v následujících zločineckých třídách:

Majetková trestná činnost


Prosté krádeže. Věci ukradené z nezabezpečených míst, veřejných zařízení, prostranství, ale například i zemědělských objektů. Za čtvrtletí se jedná o 43 případů se škodou jeden milion sedm tisíc korun.


Vloupání do firem, obchodů, restaurací a provozoven, které slouží k podnikání. Tyto prostory patří k dalšímu lákadlu pachatelů na Rychnovsku. Kriminalisté zde evidují 40 případů krádeží, při kterých vznikla škoda milion 842 tisíc. Do této skupiny zahrnují policisté i tři případy vykradení hotelových pokojů, převážně jsou poškozeni cizinci.


Krádeže v bytech a vloupání do rodinných domů a bytů. Policie veřejnosti stále zdůrazňuje, aby si zabezpečovala byty či rodinné domy. Tato kategorie patří v meziročním nárůstu trestné činnosti na třetí místo. Dokládá to počet 19 vykradených bytů či domů se škodou 899 tisíc.
Rychnovští kriminalisté právě nyní spolupracují se Správou východočeské Policie ČR na sérii vloupání do bytů. Týkalo se to Rychnova, Vamberka a Týniště, kde majitelé přišli o peníze i šperky. Jedná se o sérii vykradených bytů v celé České republice, na které kriminalisté spolupracují s krajskou policejní správou.

Krádeže motorových vozidel.
K automobilům, které nejčastěji mizí z parkovišť, patří Škoda Octavia a to nejen na Rychnovsku, ale v celé České republice. Za uplynulé tři měsíce zmizelo v regionu 17 motorových vozidel za dva miliony a 415 tisíc korun, z toho tři octavie a jeden traktor.


Vloupání do motorových vozidel. Navazuje na předchozí trestnou činnost. Jde o 16 případů se škodou 382 tisíc korun. Při většině těchto vloupání pachatelé rozbijí okénko automobilu.


Vloupání do sklepů. Za čtvrtletí 12 pachatelů, kteří způsobili škodu za 237 tisíc korun. Ze sklepů zmizely především kola, lyže, snowboardy, a to nejvíce na Dobrušsku.


Poškozování cizí věci. Jedná se o případy úmyslného poškození cizí věci a sprejerství. Kriminalisté evidují 15 případů se škodou 579 tisíc korun, nejzávažnějším z nich je poškození sochy ve Vamberku na mostě.

Násilná trestná činnost


Pět případů loupeží a jeden pokus těžké újmy na zdraví, kdy se jednalo o úmyslné napadení s těžkým zraněním.
Ve dvou případech z těchto loupeží figurují prokazatelně jako pachatelé cizí státní příslušníci, kteří mají na svědomí například brutální napadení návštěvníků klubu v Solnici či přepadení v Deštném.

Vrchní komisař kriminální služby rychnovského Okresního ředitelství Policie ČR Richard Chaloupka potvrdil fakta ze statistiky a každoroční nárůst kriminality.

„Majitelé nechávají drahé předměty v nezabezpečených objektech, někdy i s finanční hotovostí. Zloděje sami přitahují také řidiči, kteří přes trvalá varování policie notoricky zapomínají cennosti v autech,“ upozornil Chaloupka. Rovněž potvrdil, že pozorují na Rychnovsku nárůst násilné trestné činnosti, kterou zde způsobují cizí státní příslušníci.

Trestná činnost na Rychnovsku

Celková trestná činnost

Rok 2006 ………86 případů
Rok 2007 …… 104 případy
Rok 2008……..130 případů


Obecná trestná činnost,
tj. veškerá kromě hospodářské

2007… 65 případů
2008….79 případů


Majetková trestná činnost
2007 ….. 52 případů
2008……61 případů


Krádeže prosté
2007…. 20 případů
2008…..29 případů