Nic netušící děti při prověřovacím cvičení přijeli do školy zachránit hasiči.

Simulovaný požár vyhnal po osmé hodině ráno nic netušící děti ze školy. „Dole u školy hasiči zapálili dýmovnici a spustila se siréna. Bylo vidět, jak v dětech zatrnulo. Přišla jsem do třídy a oznámila jim, že venku hoří a že jdu zavolat na pomoc hasiče,“ popisovala situaci ve škole ředitelka Anna Oubrechtová. Aby však náhodou nedošlo k panice, ředitelka před samotnou evakuací dětem oznámila, že jde pouze o cvičení.

Požár měl vzniknout v prvním podlaží budovy a dětem měl odříznout přístupovou cestu. Čtrnáct dětí bylo z budovy zachráněno pomocí nastavovacího žebříku, ostatní v přízemí vyšly dveřmi. „Dle mého názoru cvičení proběhlo dobře a prověřila se akceschopnost dvaceti pěti hasičů z Rychnova, Vamberka, Lipovky a Rovně,“ zhodnotil výjezd velitel zásahu Michal Kalous.

Celá akce se připravovala v tajnosti. Ani některé ze sborů nevěděly, co přesně se odehraje. Výjimku tvořil osmiletý Kuba Kalous, syn velitele. „Kuba to věděl, ale měl zakázáno o tom ve škole mluvit. Moc se ale těšil, až ho taťka přijde zachránit,“ prozradila Andrea Kalousová zrovna v okamžiku, kdy jeden z hasičů malého Kubu protahoval oknem na výsuvný žebřík.