Poslední dva příklady s malým dítětem za zabouchnutými dveřmi se odehrály na Dobrušsku. Předevčírem záchranáři vyjížděli otevírat dveře bytu v Dobrušce v ulici Orlická, kde právě zůstalo malé dítě.

Další zásah, kde sehrálo hlavní roli opět dítě, se odehrál v pondělí. „Hasiči z Dobrušky vyjeli k otevření dveří rodinného domu v Pohoří. Uvnitř domu zůstalo asi dvouleté dítě. Majitel se dostal do domu ještě před příjezdem hasičů. Jednotka nemusela nakonec zasahovat,“ informovala k výjezdu Martina Žahourková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

„Dveře otevíráme, když jde o ohrožení života, majetku, nebo na výzvu policie. Registrujeme, že nás mnohdy lidé volají naprosto zbytečně,“ komentoval situaci Jiří Václavík z Hasičského záchranného sboru Rychnov n. K.

Dokonce lidská drzost zachází tak daleko, že si mnozí občané opravdu myslí, že hasiči jsou „holky pro všechno“. O tom by hasiči mohli dlouze vyprávět. „Jedna žena po nás chtěla, abychom jí složili uhlí. Prý na to nikoho jiného nemá. Další zase volala, že potřebuje ostříhat víno, sama na to nedosáhne,“ vzpomněl na dvě kuriózní žádosti Jiří Václavík.

Pokračoval, že jezdí otevírat dveře jen v případech, že jsou lidé nebo majetek v ohrožení. Sem právě patří i důvody, jako že za dveřmi, jež zabouchl průvan, zůstalo malé dítě, zapnutý vařič, nebo zmíněné léky.

Hasiči nemusí pátrat nějak důkladně, proč se množí volání ohledně otevírání zabouchnutých dveří. „Komerční firma na rozdíl od nás účtuje, dopravu i samotnou práci. My neúčtujeme nic. Pokud by se však prokázalo, že dotyčný výjezd zneužil, pak by ho čekala pokuta,“ vysvětlil Jiří Václavík.