VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SILVIE ŠPRYŇAROVÁ

Silvie Špryňarová / Rychnovský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Svět nevidomých pořádně zblízka. 
V Dobrušce se otevře kavárna ve tmě

Dobruška – Sama žije ve tmě řadu let a jejím nejlepším přítelem je pes Sony. Renata Moravcová z Dobrušky však nepatří k lidem, kteří se vzdávají. Aby dala šanci i zdravým lidem nahlédnout do světa nevidomých, rozhodla se uspořádat týdenní akci Kavárna ve tmě.

Kolizi šofér ustál, avšak ani nezastavil a ujel

Vamberk – V obrovském šoku byl řidič osobního vozidla Škoda Octavia, který jel v pondělí odpoledne po silnic mezi Vamberkem a Rybnou nad Zdobnicí. Automobil jedoucí v protisměru nečekaně vybočil do jeho pruhu a on tak měl co dělat, aby stihl auto strhnout stranou

Častolovice: Kamiony lidi děsí. Ohrožují prý jejich životy i domy

Častolovice – Místo, kde by mohly viset cedule s nápisem životu nebezpečno, připomíná Komenského ulice v Častolovicích. Ta vede od kruhového objezdu směrem na Solnici a Slemeno-Synkov. Právě touto cestou proudí denně tisíce automobilů a především kamionů.

Podvodů přibývá. Lidé pochopili, že dárky už domů nedorazí

Rychnovsko – Měly to být ty nejkrásnější dárky pod vánočním stromečkem. Jenže ani do dnešních dnů nedorazily. Policisté v rychnovském okrese teď začínají prošetřovat hned několik případů podvodů. Ten poslední jim přibyl na stole včera dopoledne.

Hra se smrtí. Šofér asi pil a dívka neměla pás

Lukavice – Tak trochu ruskou ruletu si zahráli v sobotu večer dvacetiletý mladík za volantem Škody Fabia a jeho o rok mladší spolujezdkyně.Společně jeli po 23. hodině od Lukavice směrem na Rychnov nad Kněžnou. Mladík za volantem však zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy povrchu vozovky, která byla mokrá a v zatáčce řízení nezvládl. Vozidlo vylétlo ze silnice rovnou do sloupu elektrického vedení, který se poroučel k zemi.

Pouhé turisty a cyklisty doplnila na hranicích i auta

Bartošovice v O. h. – Ještě před deseti lety patřil hraniční přechod v Bartošovicích v Orlických horách k těm poklidným. K „čáře" tady proudili jen turisté a cyklisté, kteří do Polska mířili na výlet.

Mokré i Rychnov zabodovaly. Svými weby

Mokré, Rychnov n. K. – Rok si daly pauzu, ale letos už znovu naskočily do rozjetého vlaku. Knihovnice Dagmar Honsnejmanová spolu se starostkou obce Mokré Blankou Kučerovou neváhaly a po loňské pauze opět přihlásily obec do soutěže Zlatý erb, kde jsou hodnoceny webové stránky a elektronické služby, jež obce a města poskytují.

Uniformu jim ozdobila medaile

Rychnov nad Kněžnou – Jsou ve službě už řadu let a nyní se jim dostalo ocenění. Kriminalisté a další policisté z rychnovského okresu převzali z rukou ředitele Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje  Jana Švejdara medaile za věrnou službu.

Nehodu neohlásil. V dechu měl 2,11 promile

Dobruška –  Oznámení o automobilu na střeše obdrželi v neděli večer policisté na tísňové lince 158. Podle informací mělo být vozidlo u silnice mezi Dobruškou a Chábory.

Čarodějnice poslouží dětem v nemocnici

Opočno – Zapojit tvůrčí fantazii a pomoci dobré věci. Spojení dvou věcí, k němuž se odhodlali v Opočně. Junák – svaz skautů a skautek se rozhodl uspořádat netradiční soutěž o nejzajímavější čarodějnici.

Vleklý spor o opočenský zámek je znovu na začátku

Brno, Opočno – Znovu na pomyslné startovní čáře stojí spor o opočenský zámek. Ústavní soud v Brně v úterý 18. března vyhověl stížnosti hraběnky Kritiny Colloredo-Mansfeldové, která žádala o obnovu řízení. Navrácení areálu se domáhá už třiadvacet let.

Dopřát si whisky chtěl muž zadarmo. Hned před obchodem ho chytili strážníci

Rychnov nad Kněžnou – Na mužské pití dostal zřejmě chuť osmadvacetiletý muž. Místo do nákupního košíku si láhev whisky a slivovice uložil pod kabát a věřil, že vyjde z obchodu bez povšimnutí. To se však spletl. Zaměstnanci obchodu ho sice nechali odejít, ale sotva prošel pokladnami a vyšel ze dveří, už na něj čekala hlídka městských strážníků, které personál prodejny zavolal. Neporušené lahve putovaly zpátky do regálu a podezřelý na místní policejní služebnu. Tady čekalo na policisty další překvapení. Muž už byl za stejnou trestnou činnost už v prosinci minulého roku odsouzen Okresním soudem v Náchodě. Teď mu tak hrozí až dvouletý pobyt ve vězení.

Cestu do pravěku prožijí znovu. Po 58 letech

Dobruška – Když se poprvé objevili na plátně, bylo jim třináct let. Dnes hlavní protagonisté filmu Cesta do pravěku na natáčení s úsměvem a rádi vzpomínají. O své zážitky z tehdejší doby i té pozdější se přijedou podělit do Dobrušky.

Za tepláky mladík zaplatit nechtěl. Prodavačce je vytrhl z ruky. Teď spadla klec

Rychnov nad Kněžnou – Objasnit krádež z počátku měsíce se podařilo rychnovským policistům. Tehdy prožila majitelka jednoho z místních obchodů s oblečením šok. Těsně před zavírací dobou si byl u ní vyzkoušet teplákovou soupravu osmnáctiletý mladík. Nekoupil jí avšak s prázdnou odejít rozhodně nechtěl. V okamžiku, kdy chtěla žena vrátit „teplákovku" zpět do regálu, mladík jí vytrhl zboží z ruky a utekl. Radovat se s úlovku v hodnotě více než 500 korun mohl zloděj čtrnáct dní. Teď mu navíc hrozí, že si pobude delší dobu ve vězení. Policisté totiž zjistili, že za krádež už byl mladík v posledních třech letech odsouzen a to Okresním soudem v Tachově. V cele by tak mohl strávit až dva roky.

Za pásy se tvrdě platí

Rychnovsko – Tři vteřiny stačí k tomu, aby zacvakla spona bezpečnostního pásu sedadla v zámku. Přesto podle poslední policejní akce, která se v uplynulých dnech uskutečnila i v rychnovském okrese, je pro část řidičů připoutání ztrátou času.

Energie z ní přímo sála. Ženou regionu v kraji se stala Věra Kašíková

Rychnov nad Kněžnou – Domov důchodců je jejím druhým domovem, obětovala mu s plným nasazením sedmadvacet let svého života a nelituje toho. Včera převzala za svou obětavost prestižní ocenění. Věra Kašíková, ředitelka Domova důchodců v Polici nad Metují se stala Ženou regionu 2013 pro Královéhradecký kraj. V anketě, jejímž tradičním mediálním partnerem je Deník, vystřídala na pomyslném trůně Václavu Domšovou.

Cestování vlakem je 
v Týništi hazardem

Týniště nad Orlicí – Trochu jako útočiště squaterů vypadá nádraží v Týništi nad Orlicí, a to i přesto, že ve východních Čechách patří k jednomu z dopravních uzlů. Budovy a nástupiště poznaly ruku řemeslníka naposledy v minulém století a více než deset let se stále jen mluví o chystané rekonstrukci. Ta však nepřichází a podle všeho jen tak nepřijde.

Začalo to před 80 lety. Čtyři jeptišky pečovaly o sto dětí

Rychnov nad Kněžnou – Dnes už je jí třiadvacet, ale v sobotu se na pár okamžiků vrátila do svých tří let. Kateřina Schediwá zamířila do Mateřské školy Kytička v Rychnově, která oslavila 80 let své existence. Jakmile vstoupila do dveří, hned se přenesla do svého dětství. „Vzpomínám si, jak jsem stála u okna a mávala mamce, dokud jsem ji viděla. Občas mi i ukápla slzička," říká.

Sjezdovku brázdil Rampušák i včelka Mája. Sezona končí

Sedloňov – Zůstali jediní. Sedloňovský lyžařský areál, který provozuje tělovýchovná jednota, se nevzdal své tradice a o víkendu se tady rozloučili se zimou. Rampušák se spolu se svou družinou masek pustil na lyžích z kopce dolů. Pod dohledem desítek lidí pak předal vládu své družce Kačence.

Konec sezony. Letos předčasně

Orlické hory – Před rokem si lyžařské skiareály nemohly sezonu vynachválit. Ta letošní jim udělala čáru přes rozpočet. A nejenom jim, ale i organizátorům řady akcí.Cedulka s nápisem zrušeno se objevila hned u několika z nich.

Sněhobílá inspirace pro den D opanovala kvasinský "kulturák"

PŘEHLÍDKA SVATEBNÍCH ŠATŮ zlákala v sobotu odpoledne do kulturního domu v Kvasinách desítky lidí. Na improvizovaném mole se střídal jeden model za druhým. Představeny byly i společenské šaty anebo ty pro družičky. Vyvrcholením akce se stala dražba svatebních dortů. Více se dočtete už v zítřejším vydání Rychnovského deníku.

Před srnou už mladík zabrzdit nedokázal

Rychnov nad Kněžnou – Jednu z prvních letošních vyjížděk na motocyklu si chtěl užít i šestnáctiletý mladík. Ve čtvrtek navečer se vydal po silnici z Rychnova na Javornici. Z příkopu mu však vběhla do cesty nečekaně srna. Svou hondu už nestihl ubrzdit a zvíře naboural. „Mladík byl s lehkým zraněním převezen do rychnovské nemocnice," doplnila policejní mluvčí Alena Kacálková. Škoda by la vyčíslena na deset tisíc korun.⋌(sir)

Změna je život. Horští záchranáři mají nového vůdce

Orlické hory – Stát se náčelníkem Horské služby v Orlických horách nebyl pro osmačtyřicetiletého Josefa Hepnara ten hlavní cíl. „Prostě to přišlo tak nějak samo," říká s úsměvem. Pozici převzal od dosavadního velitele a kamaráda, jmenovce Josefa Šifry. Ten vedl horské záchranáře devatenáct let. Teď pomalu míří do zaslouženého důchodu.Od prosté „záchranařiny" se tak nový náčelník musel posunout i k nenáviděné byrokracii.

Šofér smetl přívěsem plot u školy

Kostelec nad Orlicí – Zkroucené pletivo u Základní školy Gutha Jarkovského v Kostelci nad Orlicí zůstalo po dopravní nehodě, k níž došlo ve čtvrtek dopoledne. Třiatřicetiletý řidič jel s nákladním vozidlem značky DAF centrem města. Když se snažil odbočit, vozidlo i s přívěsem se „zlomilo" a boční stranou strhlo část oplocení u školy. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Škoda byla odhadnuta na 2500 korun.  (sir)

„Vzpomínám si na své první džíny, na první rande, ale první zásah si nevybavím

Deštné v Orlických horách – Jako malý kluk chtěl být mašinfírou, pak ale vyhrála touha poznat hory a pomáhat. Osmačtyřicetiletý JOSEF HEPNAR se záchranářům Horské služby v Orlických horách přidal v 93 roce. Dnes už stojí v jejím čele.

Srnu řidič nesrazil. Druhý ho ale naboural zezadu. Škoda dosáhla 200 tisíc korun

Přepychy – Dvěstětisícová škoda zůstala po dopravní nehodě, k níž došlo ve středu večer mezi obcemi Křivice a Přepychy. Pětatřicetiletý řidič za volantem Volkswagenu Passat se zřejmě plně nevěnoval řízení a nedodržel bezpečnou vzdálenost od před ním jedoucího vozidla BMW. To šoféroval sedmatřicetiletý muž, který uviděl na silnici srnu a tak zabrzdil. Řidič ve volkswagenu však už nestihl zareagovat a došlo tak ke střetu. Alkohol byl u obou mužů vyloučen.

Konec vlády Rampušáka. 
V Sedloňově předá žezlo Kačence

Sedloňov – Přestože sněhu kvapen ubývá, tradici loučení se zimou nechtějí v Sedloňově přerušit. Úvahy o možném zrušení letošního karnevalu na lyžích spojeného s příjezdem a potažmo i odchodem Rampušáka tady také panovaly. Nakonec zůstaly jen v mysli. Pomyslnou tečku za zimní sezonou tady udělají v sobotu.

Lup by lapka v rukou neunesl. 
„Vypůjčil“ si tak v kůlně dvoukolák

Častolovice – Pořádně drzý byl dosud neznámý zloděj, který se v uplynulých dnech vloupal na pozemek jednoho z rodinných domů v Častolovicích. Nejprve musel odstranit visací zámek na brance v zadní části zahrady a poté se vydal ke kůlně a dílně stojícím na pozemku. U obou objektů opět odstranil visací zámek a neváhal je důkladně prohledat. zaujalo ho nakonec tolik věcí, že by je nedokázal odnést v ruce a tak si neváhal „vypůjčit" dvoukolový vozík. Na něj pak naložil měděné kabely, hliníkové plechy a další kovové předměty. Vše nejspíš skončilo ve sběrně druhotných surovin. Majitel škodu vyčíslil na více než 2500 korun. Zloději však za vloupání na pozemek a do obou budov hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.

Řidička nedala přednost. Při nehodě se zranily i dvě děti

  Dobruška – Žena a její dvě děti utrpěly zranění během dopravní nehody, k níž došlo v neděli po čtvrté hodině odpoledne na křižovatce v Dobrušce.Jednatřicetiletá řidička za volantem vozu BMW jela od Provozu směrem do centra města, avšak na křižovatce zřejmě přehlédla zprava přijíždějící osobní automobil Seat Alhambra, který jel ve směru od Nového Města nad Metují a jemuž nedala přednost. Došlo tak ke střetu, během nějž ona i její dvě ratolesti utrpěly lehké zranění.

Neodolatelné Ženy pana Voka mu vynesly nominaci na cenu města

Rychnov nad Kněžnou – Poprvé je mohli Rychnováci vidět před dvěma lety na Poláčkově létě. Naposledy se Ženy pana Voka v režijním podání Jiřího Holého představily v rychnovském Pelclově divadle v pátek večer.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT