VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŠÁRKA MIKULECKÁ

Šárka Mikulecká / Orlický deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

AKTUALIZOVÁNO

Na nové hale se propadla střecha. Sportovci stihli včas utéct

Česká Třebová - Sobotní večerní Českou Třebovou zněly sirény. Krátce před jednadvacátou hodinou tu došlo ke zřícení střechy na nově postavené sportovní hale Na Skalce. Zrovna tu probíhal florbalový turnaj dorostenecké kategorie, v hale bylo na osm desítek lidí. Událost se naštěstí obešla bez vážných zranění. "Všichni stačili včas utéct," uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda s tím, že na místo vyjely tři posádky zdravotníků. K několika drobnějším zraněním - rozbitým kolenům a vyvrtnutým kotníkům,  došlo při útěku. "Jeden z chlapců dostal při útěku dveřmi do holeně, druhý upadl a rozsekl si koleno," doplnil Pavel Svoboda s tím, že oba chlapce záchranná služba odvezla na chirurgickou ambulanci do Ústí nad Orlicí.

Nádrž Pastviny připraví na zimu, hladina klesne o pár metrů

Pastviny - Vodohospodáři připravují vodní nádrž Pastviny na zimu. Na konci měsíce by její hladina měla klesnout zhruba o dva a půl metru.

Žena z důvěřivých lidí vylákala miliony

Ústí nad Orlicí – Před Okresním soudem v Ústí nad Orlicí minulý týden stanula žena pocházející z obce na Žambersku, která svými historkami dokázala oklamat důvěřivé občany a vylákala z nich nemalé finanční částky. Celkem si napůjčovala přes 4,5 milionu korun! Jak se Deníku svěřila jedna z poškozených, žena tvrdila, že peníze potřebuje například na léčbu.

Zahajovat festival v rodném Žamberku byl jeden z nejhezčích hudebních zážitků

Žamberk – Hudební festival Harriet Parish přivedl do rodného Žamberka trumpetistu Pavla Herzoga. Zahajovací koncert si užil a my jsme mu položili několik otázek před závěrem festivalu, kdy v neděli v zámeckém parku zahraje s kapelou Sto zvířat.

Albertinum zlepší podmínky pro duševně nemocné

Žamberk – V odborném léčebném ústavu se dokončuje projekt modernizace lékařské vily v hodnotě 25 milionů korun. Nové prostory přispějí k rozvoji psychiatrické péče, akce je v souladu s koncepcí psychiatrické péče v Pardubickém kraji. Zajímavostí je, že Albertinum, zřejmě jako jediná příspěvková organizace v ČR nezřizovaná ministerstvem zdravotnictví, na něj získalo grant z Norských fondů.

Vozovku pod mosty položí níž, aby kamiony projely obousměrně

Českotřebovsko – S rozvojem českotřebovské průmyslové zóny se už pár let hovoří o opravě spojnice mezi ní a silnicí I/14. Kritickým úsekem jsou mosty u Korada, kde kamiony obousměrně neprojedou. To se má změnit. Vozovka bude položena o desítky centimetrů níž. Stavba začne v září. Na objížďku pro kamiony se musí připravit nedaleký Semanín.

Šířit krásné umění. Tak to cítím já a tak to chtěla i Harriet, říká Iva Parish

Žamberk – Milovala hudbu, chtěla v Hamburku založit hudební školu. Schumann pro ni složil Opus 46 pro dva klavíry. Nakonec ji čekal krutý osud. Nadaná klavíristka Harriet, baronka z rodu Parish, ohluchla. Její jméno nese hudební festival, který se v Žamberku uskuteční od 21. srpna do 4. září. V patnácti dnech nabídne šestnáct koncertů v kostele, kapli, parku i bývalé továrně. Jeho výtěžek bude věnován na opravu střechy kostela sv. Václava v Žamberku, která je v havarijním stavu.

Přehrady u nás nejsou aktuální, omezení ano

Vysokomýtsko – Mezi čtyřmi aktuálně plánovanými vodními nádržemi v Česku je zastoupen Pěčín na Rychnovsku. Přehrada, jejíž stavba by zatopila jedno z nejmalebnějších a přírodně nejcennějších údolí na řece Zdobnici v Orlických horách. V plánu ministerstva zemědělství z roku 2011 ale figurovala i místa u nás.

Brány hradu Litice zůstávají zavřené

Litice nad Orlicí – Brány hradu Litice se neotevřou dříve než na konci července. Zpřístupnění památky turistům neustále oddaluje zabezpečení a oprava zdi torza severního paláce, která se loni zřítila. Jediný státní hrad na Orlickoústecku by mohl být od konce července zpřístupněn alespoň o víkendech a od září potom celodenně mimo pondělí.

Nádrž na rozhraní krajů jen tak nebude

Králicko, Hanušovice – Přehrada nad Hanušovicemi v nejbližších deseti letech nevznikne. Vyplývá to z vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Tak trochu bojujeme s přírodou, říká primář Aleš Jurčík

Ústí nad Orlicí – Jaké požadavky mají dnešní rodičky, na jaké úrovni je vybavení populární ústecké porodnice i na její personální obsazení jsme se ptali lékaře Aleše Jurčíka, který letos převzal primariát gynekologicko-porodnického oddělení.

Horké léto nás může opět potrápit suchem

Orlickoústecko – Meteorologové varují, že nás čeká nejteplejší léto za posledních čtyřicet let. Zřejmě se musíme připravit na vedro, vrtochy počasí… a sucho. To náš region potrápilo už loni. Začátkem června tehdy vodohospodářský úřad obyvatelům Knapovce a Dolního a Horního Houžovce adresoval výzvu, aby omezili odběr pitné vody, zejména na napouštění bazénů.

Milují sílu, hluk, olej a oblaka páry

Žamberk - Největší soukromá sbírka parních strojů vzniká v Žamberku. Muzeum žádá dotaci.

Do lesa s peněženkou? Zbytečné obavy

Na houby do lesa jen s naditou peněženkou. Takový dojem mohl nedávno získat čtenář po debatě nad novelou zákona o myslivosti, kterou se v dohledné době chystá poslancům předložit ministerstvo zemědělství. Novela totiž počítá se zvýšením pokuty za porušení zákazu vstupu do lesa z deseti na třicet tisíc korun. Právě nad tímto zvýšením sankce se vedla vzrušená debata. Nakonec se ukázalo, že zákaz vstupu je uplatňován opravdu velmi ojediněle a navíc jen těžko by někdo hledal člověka, který pokutu v minulosti opravdu dostal. Jak se tedy k zákazu vstupu do lesa staví myslivec a jak ochránce přírody?

U Červené Vody se zřítil paraglidista

Červená Voda /Krátce/ – V pátek po 15. hodině se v části obce Šanov zřítil paraglidista. Muž byl po pádu při vědomí, ale bylo u něj podezření na poranění páteře. Na místě zasahovaly všechny složky IZS a Horská služba Čenkovice a Dolní Morava. Zraněného do nemocnice v Olomouci transportoval vrtulník.

Vznikne nad Hanušovicemi přehrada? Napoví studie

Králicko, Hanušovice – Nad Hanušovicemi by na řekách Morava a Krupá mohla vzniknout přehrada. Povodí Moravy si za tímto účelem nechává zpracovat studii. Ukáže, zda mají pokračovat přípravné práce. V případě postavení díla by bylo nutné řešit problém s dostupností Staroměstska a Králicka. Voda by zatopila klíčové silnice i železnice.

ARO v Ústí může resuscitovat úspěch jednání o kompromisu

Ústí nad Orlicí – Dvanáct ze čtrnácti lékařů oddělení ARO Orlickoústecké nemocnice podalo k 1. dubnu výpověď z dohody o pracovní činnosti. A nebyl to aprílový žert.

Myjte si ruce, nemiliskujte se s každým a nesmrkejte si do rukávů!

Ústí nad Orlicí – Průjmová onemocnění, chřipka, ale také břišní tyfus, úplavice nebo svrab, to jsou konkrétní problémy, s nimiž se aktuálně potýkají evropské země, v nichž vznikly záchytné tábory pro uprchlíky. Hrozí toto riziko i České republice? Jak se na něj připravuje? Ptali jsme se epidemioložky Marty Pavlové, vedoucí ústeckého pracoviště Krajské hygienické stanice Pardubického kraje.

Stezka v oblacích zavede milovníky výhledů do výšek, jež patří jen ptákům

Dolní Morava - Vysoko nad stromy, až do oblak a výšek, jež patří jen ptákům, v sobotu vystoupali první návštěvníci Stezky v oblacích v Dolní Moravě.

Azylové zařízení: Odloženo!

Králíky – Od středy, kdy Deník informoval o rozhodnutí zřídit v Králíkách pobytové středisko pro žadatele o azyl, ve městě vzrostlo napětí a rozdělilo se na dvě skupiny.

Azylové zařízení v Králíkách rozděluje lidi na dva tábory

Králíky – Velké rozčarování. Tak se dá shrnout nálada, která v Králíkách zavládla ve středu, když Deník informoval, že už padlo rozhodnutí o vzniku pobytového zařízení v bývalém výchovném ústavu. Až do té chvíle místní věřili, že to ještě mohou zvrátit na schůzce ve středu 2. prosince. „Lžete! Hejtman i vy to víte od léta! Ani vy, ani hejtman jste pro to nic neudělali!" obvinil vedení Králík na facebooku města Michal Souček. „Nehli jste ani prstem, mazali jste nám jen med kolem huby," podpořila ho Lucie Rippelová.

Pařížská tragédie zasáhla i východní Čechy: Jsme s vámi!

Východní Čechy /TÉMA DENÍKU/ - Kupříkladu v Opočně, rodném městě slavného malíře Františka Kupky, vlaje francouzská vlajka s černou stuhou.

Soucítit znamená cítit s druhým. To umí jen člověk

Orlickoústecko /OHLASY/ – Páteční teroristické útoky v Paříži zasáhly celý svět. Také v našem regionu žijí lidé, kteří mají na Francii a Paříž osobní vazby, mají tam přátele… Někteří z nich se s Orlickým deníkem podělili o své pocity a myšlenky, které jim víří hlavou.

Úsměv prezidenta vykouzlil robot, který podává cigarety

Žamberk – Miloš Zeman při návštěvě Žamberku doslova tál. Spokojený byl hlavně ve firmě Bühler CZ.

V Zámrsku zavlály obří červené trenky

Zámrsk – Besedy s prezidentem se kromě občanů zúčastnili také dva muži převlečení za kominíky.

Startuje Společně za úsměv na podporu neziskových organizací

Orlickoústecko – Minulý týden získalo obchodní družstvo Konzum Ústí nad Orlicí cenu Via Bona za filantropii. Nadace Via ocenila jeho podporu neziskových organizací. Ve středu 14. října Konzum startuje další ročník grantového programu Společně za úsměv, v němž zákazníci i Konzum samotný finančně přispějí na projekty neziskovek.

Mykolog dokáže, že houby rostou všude

Česká Třebová /Krátce/ – Ekocentrum Podorlicko zve na výstavu hub s mykologickou poradnou. Potrvá od pátku do neděle. V pátek od 18 hodin se v ekocentru uskuteční přednáška mykologa Martina Mičky na téma Houby v okolí České Třebové.

Podnikatel se chce odvolat proti pokutě za krutou reklamu

Vysokomýtsko – Firma Zelený sport, jež obchoduje se zbraněmi, se chce podle vyjádření majitele Martina Rudolfa odvolat proti pokutě ve výši 75 tisíc korun, kterou jí v minulých dnech potvrdil živnostenský úřad. Ten ji společnosti opakovaně udělil za reklamu, v níž použila fotografii ze skutečné popravy britského humanitárního pracovníka islamisty.

Tragická nehoda u Žamberka: jeden mrtvý, tři zranění

Žambersko - Ve čtvrtek kolem 21. hodiny došlo na silnici číslo 312, v ulici Klostermanova v úseku mezi Dlouhoňovicemi a Žamberkem, k tragické havárii osobního vozidla. Jeden člověk je mrtvý, další tři cestující z automobilu byli transportováni do nemocnice. 

Pro pervitin jako do krámu? Mýto zažilo zátah policie kvůli drogám

Vysoké Mýto – Policie ČR ve středu ve městě provedla zátah kvůli drogám. Oficiální informace podle vyjádření policejní mluvčí Lenky Vilímkové poskytne příští týden. Podle informací Orlického deníku připravovaná akce proběhla v domě ve Fibichově ulici.

Povinné očkování dětí je pro rodiče velké téma

Česká Třebová – K celorepublikové akci Svíčka za včeličku na podporu osob postižených nežádoucími účinky po očkování se v úterý připojila také Oáza zdraví. Majitel zdravé jídelny Michal Kadlec v ní uvítal rodiče podobného smýšlení, kteří přišli zapálit svíčku za lepší informovanost a svobodnou volbu očkování.

V kanále ležel lidský plod. Policie nehledá vražedkyni, ale ženu, jež potratila

Ústí nad Orlicí – Policie ve středu odpoledne potvrdila, že v kanalizaci v Ústí nad Orlicí byl skutečně nalezen lidský plod. Nepátrá však po matce – vražedkyni, hledá ženu, která dítě potratila. „Bylo prokázáno, že se jedná o lidský plod, ale ne životaschopný," uvedla pro Deník policejní mluvčí Markéta Janovská.

AKTUALIZOVÁNO

Kanalizace ukrývala lidskou tkáň

Ústí nad Orlicí - Na okraji sídliště Štěpnice v Ústí nad Orlicí probíhalo v úterý odpoledne policejní vyšetřování. Pozornost kriminalistů se upírala ke kanalizační vpusti na křižovatce ulic Mazánkova a Chodská. Na místě kromě kriminalistů zasahovala také Policie ČR, městská policie a hasiči. Případ si převzala Kriminální policie Pardubického kraje.

Konzum neziskovkám předal šeky

Ústí n. O. – Definitivní tečku za grantovým projektem a veřejnou sbírkou Společně za úsměv obchodního družstva Konzum Ústí nad Orlicí udělalo symbolické předání šeků neziskovým organizacím.

Nail art je vášeň, je to umění jako každé jiné

Česká Třebová – Ve své kariéře už Veronika Buriánková dokázala ovládnout mistrovství České i Slovenské republiky, neztratila se ani na mistrovství Evropy. V Jaké disciplíně? Nail artu!

Prezident sedl za volant a děsil klaksonem

Vysoké Mýto - První zastávkou prezidenta republiky na Orlickoústecku byla společnost Iveco. Ve výrobním závodu světoznámého výrobce autobusů hlavu státu očekávali zaměstnanci i vedení.

Společně za úsměv: Lidé byli k neziskovkám štědří

Orlickoústecko, Rychnovsko – Mezi osmadvacet projektů neziskových organizací z Orlickoústecka, Svitavska, Rychnovska a Náchodska obchodní družstvo Konzum Ústí nad Orlicí rozdělí přes tři sta tisíc korun. Veřejná sbírka v rámci grantového programu Společně za úsměv vynesla 211 440 korun, k nim Konzum přidá z vlastních prostředků 100 tisíc korun. Orlický deník akci mediálně podporoval.

"Nakopla" ji nezaměstnanost. Sebrala odvahu a řídí autobus

Lanškroun – Co mělo motor, volant nebo aspoň řídítka, Ivetu Šimonovou lákalo už od dětství. Postupem času si udělala „papíry" na různá motorová vozidla, chvíli se dokonce živila jako řidička kamionu. Nezaměstnanost ji potom „nakopla", aby si udělala řidičák i na autobus. Nyní už půl roku brázdí silnice Orlickoústecka jako řidička autobusu společnosti ICOM transport. Za volantem jsme jí položili pár otázek. O pauze, vždyť za jízdy se s řidičem nemluví…

Česká Třebová usiluje 
o zastavování vlaků railjet

Česká Třebová – Na místní radnici opět zazněl evergreen. Tentokrát si známou „píseň" o zastavování vlaků vyšší kvality v České Třebové se starostou Jaroslavem Zedníkem zanotoval i krajský radní pro dopravu Jaromír Dušek. Jako posluchače si pozvali vysoké činitele Českých drah.

Pneuservisy mají napilno. Ve městě řádil vandal

Žamberk – Kuriózním případem se od víkendu zabývají policisté v Žamberku. Kdosi tam v noci ze soboty na neděli poškodil pneumatiky u šestadvaceti zaparkovaných automobilů. Nebylo to přitom poprvé. Už v roce 2005 tam vandal před poliklinikou šídlem propíchal pneumatiky u tří vozidel.

Místostarosta a tajemník se poprali. „Je to nepřijatelné,“ říká na to starosta

Žamberk, Letohrad /OD SOUSEDŮ/ – Nestandardní, nepřijatelné. Takovými výrazy klasifikoval starosta Žamberku Jiří Dytrt incident mezi místostarostou Petrem Novotným a tajemníkem Ivanem Prchalem, k němuž došlo v sobotu nad ránem v Letohradu na plese OEZ. Potyčku dvou padesátníků, která je dalším šrámem na tváři města, vyšetřují letohradští policisté.

Muže, který o víkendu zabil matku, poslal soud do vazby

Hradec Králové – Třiatřicetiletý muž, který v sobotu zavraždil v Letohradě svoji devětapadesátiletou matku, si na ortel počká ve vazbě.

Syn zabil svou matku, pak zavolal policii

Letohrad - Jen pár dní po tragédii, při níž v Jablonném nad Orlicí zemřela mladá žena, 
otřásla Orlickoústeckem další vražda.

Pastvinská přehrada si vyžádala první letošní oběť

Pastviny – Rodinné posezení u Pastvinské přehrady v pátek večer skončilo tragédií. Přehrada si vyžádala svou první letošní oběť. U Petrova palouku se utopil osmadvacetiletý muž.

Policisté na Orlickoústecku vyšetřují dva případy vražd

Králíky, Jablonné nad Orlicí /AKTUALIZOVÁNO/ – Orlickoústecko ve středu zažilo černý den, který se zapíše do policejních statistik. Tragédii v Jablonném nad Orlicí, kde rukou 42letého vraha zemřelo dítě, předcházela další vražda, dvojnásobná. Pravděpodobně v dopoledních hodinách zabil 40letý muž v Králíkách své rodiče, 63letého otce a 60letou matku.

Vzdají hold knihaři Jiřímu Faltusovi

Žamberk – Umělecký knihař Jiří Faltus, jeden z nejuznávanějších českých knihařů, by oslavil sto let.

Štěkání na Ježíška pomohlo opuštěným psům

D. Třešňovec /FOTOGALERIE/ – Canis centrum uspořádalo ve čtvrtek před Štědrým dnem pro své opuštěné čtyřnohé svěřence Štěkání na Ježíška.

Vystaví hodiny našich předků

Žamberk – V Městském muzeu Žamberk bude v sobotu zahájena výstava s názvem Tak jde čas. Doprovodí ji přednášky.

Vzdali hold dřevu a řemeslům

Žamberk – /FOTO, ANKETA/ Jubilejní 10. ročník Svátků dřeva v Žamberku nabídl průřez dosavadními ročníky, přibylo sochařské sympozium.

Cosi prohnilého v Žamberku?

Žamberk – Čtyři radní čelí trestnímu oznámení Transparency International kvůli údajnému zmanipulování výběrového řízení.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT