VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL FRIČEK

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ukázali, jak pohnout s nemohoucí osobou

Kostelec n. O. – Atraktivní formou představit svou činnost a hlavně upozornit veřejnost na služby, které jsou jí nabízeny, se rozhodla Pečovatelská služba v Kostelci nad Orlicí. Na celý včerejší den tak její pracovnice připravily den otevřených dveří. „Akce se v tomto rozsahu koná poprvé. Rozhodně není určena jen pro seniory, ale pro celé rodiny. Protože jsme pozvali i zástupce firem dodávajících zdravotní a kompenzační pomůcky, probíhá současně také vzdělávání našich pracovníků," uvedla vedoucí Pavlína Blažková s tím, že chce především propagovat terénní pečovatelskou službu.

Školka se bude stěhovat už co nevidět

Javornice – Akce na přestěhování mateřské školy v Javornici do jedné budovy s tou základní se zdárně blíží ke konci. „Minulý čtvrtek úspěšně proběhla částečná kolaudace a v pondělí tam začal školní rok. Na prostorech určených pro školku se ale stále ještě pracuje," uvedl starosta František Dušánek s tím, že zbylá část by měla být zkolaudována 24. září a od října už  začne normální provoz mateřské školy. Do ní ještě zbývá provést dodatečný zápis, protože v tom prvním nebylo možné zapsat více dětí, než na kolik postačovala kapacita staré školky. ⋌

Parkování v Rychnově zlevní, ale pouze pro ty přihlášené

Rychnov n. Kn. – Nečekaný dárek dostala část rychnovských motoristů od své radnice. Parkovné ve městě od prvního října zlevní. Týká se to ale pouze některých.Do parkovacích automatů, na které lze vedle Starého náměstí narazit i ve většině přilehlých ulic nebo třeba až na Pelclově nábřeží, se budou vhazovat stejné obnosy jako doposud.

Rychnovská osmička si první diváky omotá již zítra

Rychnov n. Kn. – Již zítra vzlétnou k divákům první vlaštovky festivalu amatérského filmů Rychnovská osmička. Letos již po pětapadesáté.Tomuto číslu se pak přiblíží i počet snímků, které se budou ucházet o přízeň odborné poroty i divácké veřejnosti. Nechybělo mnoho a počet by byl vyloženě symbolický

Po letech se dostává už i na pevnosti

Rokytnice  v O. h. – Pevnost Hanička je od včerejška pro turisty nedobytná. Ovšem ne nadlouho. Svou bránu dočasně uzavřela proto, aby ještě v tomto měsíci uvítala návštěvníky v důstojnějším prostředí.„Stavební práce se již rozběhly v plném rozsahu. Očekávám, že otevřeme v sobotu 21. září. Trvání oprav sice bylo avizováno do 18. září, ale po hlavní sezoně máme ve všední dny otevřeno jen na objednání, takže případné zájemce bych směroval na pozdější termín," uvedl Pavel Minář, vedoucí Muzea pevnost Hanička, s tím, že za tuto dobu projde rekonstrukcí celá vstupní hala jako celek.

Přechod, či místo k přecházení? Rozhodne hustota

Rychnov n. Kn. – Nový supermarket v Rychnově již rychle nabírá konkrétních obrysů, ale přilehlý kruhový objezd stále nikde. Přitom bez něho nebude otevření Kauflandu možné.„Vznik kruhového objezdu je nezbytnou podmínkou pro uvedení supermarketu do provozu," potvrdil dopravní inženýr rychnovské policie Josef Žabokrtský.Přestože stavební povolení dává dostatečnou rezervu pro realizaci akce, je jasné, že provozovatel nákupního centra bude chtít otevřít co nejdříve.

Zbrojnici otevřeli stylově. Hasičským zásahem v pyžamu

Voděrady – Mít více prostoru. To bylo to, po čem dobrovolní hasiči z Voděrad roky toužili. Nyní se konečně dočkali. V sobotu dostali do užívání zbrusu novu hasičskou zbrojnici.„Stará zbrojnice byla postavena po druhé světové válce a tehdejší technika nedosahovala takových rozměrů. Nyní tu navíc máme hned dvě hasičská auta a ta se do staré hasičárny vejít nemohla. V minulých letech jsme ale pracovali třeba na zateplení školy, takže na novou zbrojnici se dostalo až letos," vysvětlil důvody nemalé investice starosta Josef Šmída.

Koloběžka rozhodně není jen pro malé děti

Říčky v O. h. – Každou sobotu se v Rychnovském deníku setkáváte se seriálem, kde pro vás testujeme adrenalinové sporty, jež si můžete vyzkoušet v rychnovském okrese. Tentokrát jsme vyrazili otestovat jízdu na terénní koloběžce do Říček v Orlických horách.

Děti se vydaly na pašeráckou stezku

Orlické Záhoří – Pašeráctví od nepaměti patřilo k životu v příhraničních oblastech. Se vstupem do schengenského prostoru ale pozbylo jakéhokoliv významu, takže dnes se tomuto řemeslu, které kdysi ulehčovalo lidem na horách život, lze věnovat jen z kratochvíle.

Zámek se houpal v rytmu swingu

V KRÁSNÉM PARKU NÁLEŽEJÍCÍMU k Novému Zámku v Kostelci nad Orlicí se o víkendu konal třetí swingový festival. O pohodovou atmosféru se postarala Pružná těla, jazzová skupina Sunday Sextet nebo kvarteto The Pink Elephants. Zábavu zakončila formace Saxtet Uno. O naplnění žaludků posluchačů se skvěle postaral Hostinecu Hubálků.  

Na horách už Kačenka opět předala vládu Rampušákovi

Deštné v O. h. – O tom, že již brzy si vezme slovo podzim, nás ujišťují četné akce, na nichž se lidé loučí s létem. Snad ta nejvyhledávanější v okrese se konala uplynulou sobotu v Deštném v Orlických horách a za slunečného počasí přitáhla množství návštěvníků z širokého okolí.

Přivezli kouzlo starých časů

Rychnovsko – V pořadí již patnáctá Královéhradecká veteránrallye sice začínala ve věnném městě českých královen, ale převážná část letošní trasy vedla Rychnovskem.

Ignorují poplatky? Mohou skončit i v exekuci

Rychnovsko – Život v jednotlivých sídlech se liší nejen občanskou vybaveností, ale také výší nejrůznějších poplatků či třeba kvótou u daně z nemovitostí. Co se ale neliší, je to, že zaplatit se musí.

Zastupitelé vyšli žádosti o spoluúčast obce vstříc

Liberk – Zastupitelé obce Liberk vyslyšeli žádost rychnovského děkanství, aby z obecního rozpočtu přispěli na obnovu farního kostela svatých Petra a Pavla. Na svém posledním zasedání koncem srpna jednomyslně schválili uvolnění požadovaných 20 000 korun.

Kanalizace rozdělila Val, obec bude usilovat jen o vodovod

Val – Obyvatelům Valu u Dobrušky dosud schází vodovod. Obec by jim k jedné ze základních vymožeností ráda pomohla, ale pouštět se osamoceně do obrovské investice je nad její síly.

Školy jsou v papírové válce

Rychnovsko – Školní rok včera začal i pro studenty středních škol a jejich pedagogy. Vzhledem k opravným termínům maturit jsou ale na většině těchto vzdělávacích zařízení první zářijové dny mnohem hektičtější.

Elada v Bystrém se poprvé zcela zaplnila

Bystré – Neobyčejně sváteční atmosféru mělo zahájení školního roku v Bystrém, a to i přesto, že se tam žádná základní škola nenachází. Obec se totiž může nově pochlubit mateřskou školou.

Prorektorka UHK: „Ke školám v kraji máme blízko“

Olešnice v O. h. – Začátek školního roku v Olešnici v Orlických horách zpestřila návštěva prorektorky Univerzity Hradec Králové MONIKY ŽUMÁROVÉ.

Varování dolehne ke všem uším

Podbřezí – Obec pod zámkem Skalka bude napříště proti povodním chráněna mnohem lépe než dosud. Pokud bude její projekt schválen, začne od dubna příštího roku fungovat nový výstražný systém.

Adrenalin stoupá s každým dalším metrem

Deštné v O. h. – Vyzkoušet si své horolezecké dovednosti bez toho, aby se člověk vydal třeba na cestu do Adršpašských skal? I to je v Orlických horách možné díky umělé lezecké stěně na Jedlové. Tato atrakce se nachází hned za horskou chatou Start, ale protože žádná permanentní obsluha tu nevyčkává a sázet na náhodu se nemusí vyplatit, je nezbytné si svou návštěvu dopředu domluvit.

Provedou je životní cestou zámeckých pánů

Rychnovsko – Děsivé scény, poučné příběhy i zajímavé perličky ze života aristokracie – taková bude blížící se hradozámecká noc na Rychnovsku. Letos se do ní v okrese zapojují tři šlechtická sídla. „Noční prohlídka bude vycházet z románu Cesta, který napsala matka současné majitelky. Ten představuje zámecký život za první republiky i životní peripetie české šlechty po únoru 1948," řekla Kateřina Kuthanová, kastelánka zámku v Častolovicích. Prozradila, že osud zavedl majitele častolovického panství z Evropy až do Ameriky a dokonce i na Jamajku. To však nebude jediná zajímavost hradozámecké noci na soutoku Bělé a Orlice.

Vydají se mezi netopýry

Kostelecké Horky – Pro někoho jsou roztomilí, pro jiného strašidelní. Netopýři již ale každopádně mají svou vlastní evropskou noc, která se bude tuto sobotu slavit i na Rychnovsku.Místem jejího konání bude Modrý dům v Kosteleckých Horkách. „Této akce se účastníme podruhé, ale po několikaleté odmlce. Jedním z důvodů je to, že naše organizace se věnuje ekologické výchově a tento program do ní zapadá.

Dnes vyberou, kdo jim opraví hřiště

Bačetín – Nově zvolené zastupitelstvo v Bačetíně chce dostát své předvolební prioritě. Za tu označilo rekonstrukci dětského hřiště za mateřskou školou. „V poptávkovém řízení jsme oslovili čtyři firmy a na středečním veřejném zasedání se budou jednotlivé nabídky posuzovat. Práce začnou ještě na podzim a vše by mělo být hotovo před koncem roku," potvrdila Gabriela Prýmusová, starostka obce. Podle předběžných kalkulací počítala obec s náklady kolem  200 tisíc. Za tyto peníze by měly být vyměněny 30 let staré a dosluhující komponenty za nové, z větší části dřevěné. Vítané by byly i síťové prvky. Z původního vybavení by mělo být zachováno pouze pískoviště a zahradní domek.

Dřevěný kostel je z nejhoršího venku

Liberk – Dřevěný kostelík v horské obci se v letos dočkal nejnutnějších oprav. Nyní se dávají dohromady peníze na jejich uhrazení. „V loňském roce byla opravena jedna polovina střechy a v tom letošním druhá. Rychnovská farnost nás nyní požádala o spoluúčast, takže na blížícím se zasedání obecního zastupitelstva budeme projednávat náš příspěvek ve výši dvacet tisíc korun," uvedl Jiří Ungrád, starosta Liberka. Podle jeho názoru by si svatostánek zasloužil i další stavební úpravy, například obvodových stěn.   Opravená střecha je však i podle něj dobrým základem. Poslední práce byly na ní provedeny před zhruba 17 lety.

Život na horách chtějí lidem aspoň usnadnit

Říčky v O. h.  – Pokud se hory nemají stát jen atrakcí pro obyvatele měst, která po sezoně osiří, je nutné zabránit jejich vylidňování. Se zajištěním dostatku pracovních příležitostí sice samosprávy příliš udělat nemohou, ale přispět se snaží i jinak.Zejména tím, že nabídnou slušnou občanskou vybavenost, aby lidé z hor nemuseli sedat do auta kvůli každé maličkosti.

Koryto řeky se změnilo v závodní trať

Běh proti proudu je sportovně-společenská událost, která má v Kostelci nad Orlicí hodně velkou tradici. Letošního ročníku se účastnilo 16 běžců, což je podle jednoho z pořadatelů průměrná účast. Divácká odezva však byla hodně veliká. Lidí se přišlo podívat asi 250. Díky vodohospodářským podmínkám bylo navíc dosaženo nového traťového rekordu. „Vody bylo letos méně, což mohlo přispět k tomu, že se poprvé někomu podařilo doběhnout pod deset minut. Zvítězil mladý běžec z Merklovic. Trať byla na druhou stranu hodně kluzká, ale hlavní je, že se nikdo nezranil," uvedl Marian Šípoš, organizátor a provozovatel kosteleckého koupaliště, který v uplynulých patnácti letech běžel každoročně. Úkolem soutěžících je korytem Divoké Orlice proběhnout úsek od Skaleckého mostu ke splavu. Letos se konal již pětadvacátý ročník závodu, který původně vznikl jako protestní akce.

Dožínky se slavily u Karla IV.

Záměl – Již několik let v Záměli slaví ukončení letních zemědělských prací tak jako kdysi naši předkové. Díky slunečnému počasí a nevšední podívané přilákaly Staročeské dožínky velké množství návštěvníků.

Dát cihlu k cihle a bude na pekárnu

OBČANSKÉ SDRUŽENÍ PFERDA v Rychnově nad Kněžnou, které pracuje s osobami s mentálním postižením, se rozhodlo rozšířit tréninkovou pekárnu, aby mohlo zaměstnat dalších deset lidí. Hlavním úskalím tohoto záměru jsou však finance. Právě kvůli zajištění potřebných prostředků se sdružení připojilo k celostátní akci Cihla. V sobotu odpoledne tak bylo na rychnovském Starém náměstí možné si zakoupit cihlu v minimální hodnotě sto korun. Součástí této akce byla i hudební produkce. O občerstvení příchozích se postarala kavárny Láry Fáry a rychnovský pivovar.

Potštejn vrněl ve dvou taktech

Potštejn – Jako v bývalé NDR se mohli v sobotu cítit návštěvníci Potštejna. Právě zde si totiž dali sraz majitelé dopravních prostředků koncernu IFA. K vidění byly osobní i nákladní automobily, ale také traktory nebo motocykly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT