Myšlenka na vytvoření sportovní verze Škody 440, který je spíše znám pod názvem Spartak, byla motivována snahou vydělat devizové prostředky pro tehdejší socialistické Československo. Úspěch vůz měl i díky propagaci, kterou udělala tehdejší Miss USA Charlotte Sheffieldová. Jenže, právě orientace na západní trhy přidělala velké starosti lidem v továrně v Kvasinách, kde se toto auto vyrábělo.

I na snímek s touto dívkou se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

Prodej kabrioletů na vyspělých automobilových trzích dříve a i dnes závisel na aktuálním ročním období. A tak se auta, pro která třeba v zimě nebyl odbyt, musela skladovat. „Ale při odstavení vozu na volné ploše závodu se ukázalo, že plátěné skládací střechy špatně snášejí povětrnostní podmínky – srážejí se a materiál ztrácí barvu,“ vzpomínají v knize Z Kvasin do celého světa její autoři Vladimír Holoubek a Jan Králík.

Dnes by lidé v automobilkách rychle nalezli řešení, jak udělat střechu kvalitnější. Tehdy ale v Kvasinách vymysleli něco jiného. Rychle nechali postavit zastřešené haly a v nich bylo možné uskladnit 180 vyrobených Škod 450. Na auta tedy nepršelo a nesvítilo sluníčko a na problém s nekvalitní střechou přišel po čase až zákazník….

Na historické záběry vozu obsahující i havárii a dosti nevyzpytatelné jízdní vlastnosti se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Se Škodou 450 se také pojí jedna z prvních svolávacích akcí, kterou automobilka se sídlem v Mladé Boleslavi organizovala. Karosérie měla malou tuhost, což vlastníci při jízdě velmi rychle poznali a následně reklamovali. V servisech ale bylo možné nechat si do prahů zdarma navařit přídavné výztuhy.

A do třetice – problém s laminátovou pevnou střechou. Ta měla být připravena hned při startu výroby, ale nakonec se začala dodávat až na Felicie na sklonku roku 1959. Původně ji měli vyrábět v podniku Kovona Karviná, ale nedokázali splnit požadovanou kvalitu. Narychlo proto přímo v Kvasinách vytvořili speciální dílnu, kde se pokoušeli stvořit tento rozměrný díl vrstvením textilií a pryskyřicových vrstev. Ani tento pokus nepřinesl kýžený výsledek. Teprve po vytvoření formy, do které se vstřikovala směs sklolaminátových vláken s plnivem, měly střechy odpovídající rozměry a jakost.

Tatra 603 verze 1963 v olomouckém muzeu historických aut
Tatra 603 dostala před 60 lety čtyři světla. Ta původní tříoká měla spoustu vad

Škoda 450 využívala techniku modelu 440, který se původně měl jmenovat Spartak, ale nakonec kvůli obavám ze sporu s holandským výrobcem motorek Sparta zůstal jen u zmíněného číselného označení.

Umožňovala svižné svezení

To znamená, že měla motor se čtyřmi válci a výkon 40 koňských sil. Celokovová karosérie spočívala na páteřovém rámu s centrální nonou rourou. Pohon byl klasické koncepce. Vpředu umístěný agregát tedy poháněl zadní kola. Karosérie roadsteru měla stejnou délku jako v případě sedanu. Od přední po zadní nárazník tedy měřila 4065 milimetrů. Uvnitř byla dvě místa vpřed na lavici s oddělenými opěradly, za nimi pak ještě dvě nouzové sedačky.

Kapalinou chlazený motor měl zdvihový objem 1089 cm3 a byl spojený se čtyřstupňovou manuální převodovkou. Oproti verzi ze „Spartaku“ měl zvýšený výkon na padesát koní. (z toho tedy analogicky s modelem 440 plynulo označení 450 – pozn. aut.) Toho konstruktéři dosáhli montáží dvou karburátorů, zvýšením stupně komprese a změnou časování ventilů.

Škoda 450 i díky poměrně nízké hmotnosti 894 kilogramů byla schopna vyvinout maximální rychlost 130 kilometrů. Po zavedení montáže výztuh do prahů pak hmotnost narostla o bezmála čtyřicet kilogramů, což se samozřejmě trošku projevilo i na dynamických parametrech.

Modernizovaná podoba Felicie se představila před 60 lety
Když Felicia dostala křídla... Před 60 lety představili facelift slavné Škody

Životní cyklus roadsteru 450 nakonec trval od jara 1958 jen do počátku roku 1959. To se do výroby prosadila nová přední náprava. Kola měla nezávislé lichoběžníkové zavěšení. Odpružení bylo místo listovým pérem vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči. Částečně se měnil se také design. Například místo celistvého předního nárazníku byly poté na přídi dvě oddělené části tohoto dílu. V interiéru nalezl místo nový volant a řadicí páka se přestěhovala od volantu na podlahu. Tyto úpravy zodpovědní lidé v automobilce pokládali za natolik zásadní, že se měnily i názvy modelů. Ze sedanu Škoda 440 se pak stala Octavia z roadsteru 450 Felicia.

Celkem se do února 1959 vyrobila tisícová série vozů Škoda 450. Jen tři stovky zůstaly na českém trhu, přičemž zájemci si je bez nutnosti zápisu do pořadníku kupovali v Mototechně za cenu 42 000 Kčs.

Několik kusů zamířilo dokonce do USA. Tam se model nazývala Skoda America Convertible. Za oceán se následně vyvezly i stovky Felicí. Produkce roadsteru skončila bez náhrady v roce 1964.