Pásová a další těžká vojenská technika, ale třeba i průzkumná nebo velitelské kolové vozy, která se tradičně zařadí do čela slavnostní kolony během plzeňských Slavnostní svobody, patří členům Klubu vojenské historie 16. obrněné divize. Redaktor Deníku byl v jedné vesničce východně od Prahy svědkem podvečerních příprav na ranní odjezd techniky a desítek členů klubu směr Plzeň.

"Vlastně nám touto akcí začíná hlavní sezóna, během které se opět tradičně podíváme třeba také do Normandie, říká Pavel Rogl, který je hlavou tohoto klubu. Také má ve své sbírce čtyři desítky originálních kusů americké válečné techniky. Dalších dvacet náleží dalším členům.

Na část z nich se můžete podívat do naší fotogalerie.

Jedním z pozoruhodných kousků sbírky je vozidlo Ford M8. "Právě tato vozidla, protože je využívaly průzkumné složky americké armády, byly těmi vůbec prvními, které vjely v květnu 1945 na území Plzně," sděluje Pavel Rogl.

Tento pět metrů dlouhý, dva a půl metru široký a dva a čtvrt metru vysoký vůz s pohonem všech šesti kol se vyráběl ve Fordově továrně v letech 1943 - 1945. Poháněl ho šestiválcový zážehový agregát s výkonem 81 kW, což umožňovalo na silnici dosažení rychlosti až 89 kilometrů v hodině. Vzniklo jich osm a půl tisíce a zejména jako lehce pamcéřovaná průzkumná vozidla je kromě Američanů využívali třeba i Britové. Posádku tvořili čtyři muži, přičemž řidič a radista seděli vpředu, velitel a střelec pak ve věži.

Fullvans brzy oslaví první výročí zahájení výroby obytných aut
Z ojeté dodávky praktické obytné auto. Fullvans je chytrý český projekt

V táboře bude také tank Sherman

Verze, kterou má Pavel Roogl ve své sbírce, má věž s 37mmilimetrovým kanonem, ale dělala se také vozidla bez věže. Hmotnost kusů s věží činí sedm a půl tuny, což má samozřejmě vliv na nemalou spotřebu. Ta je zhruba 100 litrů benzínu během hodiny provozu. Přesto byl dojezd během válečných misí díky více než dvousetlitrové nádrži dostatečný. Výhodou při průzkumech byl také velmi tichý chod motoru.

Také většina dalších vozů používaných Američany během druhé světové války má zážehový motor a spotřebu v řádu stovek litrů každou hodinu, kdy jejich agregáty pracují. "S lehkou nadsázkou říkám, že když odněkud odjíždíme, tak mají benzinové stanice prázdné zásobníky paliv a my zase prázdné peněženky," uzavírá.

Skvělá auta v zajímavém prostoru - s takovým záměrem se buduje nové automobilové muzeum
Unikátní automobilové muzeum se rodí nedaleko Jablonce. Otevře ještě letos

Část nákadů na provoz klubu se pak získává například díky účinkování v různých filmech nebo reklamách. "Zájem je hlavně o náš tank Sherman, protože těch je v provozuschopném stavu v Evropě už jen pár," dodává Pavel Rogl. 

Zblízka si techniku Klubu vojenské historie můžou prohlédnout návštěvníci plzeňských slavností od pátku až do pondělka přímo v centru města v Křížikových sadech.