Automobilky podepsaly smlouvu o výzkumu se šesti korejskými výzkumnými institucemi, působícími v leteckém a kosmickém průmyslu. Cílem je vytvořit základ výzkumného, na dálku řízeného vozidla, které by pak mohlo nést nejrůznější výzkumná zařízení na povrchu Měsíce.

Vůz pro výzkum měsíčního povrchu musí být malý, lehký, a také zcela soběstačný. Maximální hmotnost podvozku s pohonnou jednotkou a napájecím systémem, bez výzkumných zařízení, se musí vejít do 70 kilogramů. Autonomní vozidlo dostane radiační stínění, které ochrání všechny prvky před působením kosmické radiace, dále soběstačné napájení solárními panely nebo pokročilý tepelný management. Řízení tepla je důležité kvůli tomu, že měsíc nemá atmosféru, takže zde neexistuje vzduch jako médium odvádějící teplo.

Hyundai Tucson - od 579 990 Kč
Tipy na dostupná rodinná SUV. A nádavkem přehled tří desítek nejlevnějších

Automobilky chtějí využít svoje stávající technologie a znalosti. Vůz dostane od Hyundai Motor Group laserový scanner Lidar, samozřejmě kamery nebo podvozkovou skupinu s koly, odpružením a elektromotory. Do vývoje se zapojí také divize Hyundai Rotem, vyvíjející mimo jiné drážní a obranná vozidla.

První vývojový prototyp univerzálního výzkumného vozidla má být dokončen v druhé polovině roku 2024, následovat bude rozsáhlé testování v podmínkách simulujících pobyt na Měsíci. Dokončení plně funkční jednotky, připravené na vesmírnou misi, je poté naplánováno na rok 2027.

Vize je taková, že se nový rover od Hyundai a Kia zúčastní mise na Měsíc, při níž bude vysazen poblíž jižního pólu. Zde bude za pomoci zařízení pro vrtání a hloubení, která ponese, na Měsíci hledat zdroje využitelné člověkem.