Citroën Méhari je auto, které se dá určitě pokládat za jeden ze symbolů doby, kdy se bořilo konzervativní vidění světa. V období, kdy se představil (na golfovém hřišti v lázeňském městě Deauville, totiž ve Francii zuřily studentské bouře.

Na vnějšek i vnitřek tohoto pozoruhodného automobilu se můžete podívat do naší fotogalerie.

I auto samo je tak trošku revoluční. Jednak svým designem a jednak použitým materiálem na karosérii. Tvůrci zvolili plast ABS (což je akrylonitrilbutadienstyren).

Auto je skvělé na delší rodinné výlety
Obrat ke správnému směru. Citroën C5X umí retardéry „vyžehlit“ do roviny

Název Méhari, jak Citroën uvádí v tiskové zprávě, pochází z mužského jména Méhari, což je označení pro dromedáry, tedy jednohrbé velbloudy žijícív severní Africe a na Sahaře. Tato zvířata jsou známá svými terénními schopnostmi, odolností a střídmostí. Jsou schopná přepravovat zboží i cestující na dlouhé vzdálenosti.

Na historické záběry vozu v jízdě se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Současně ho bylo možné využívat mnoha různými způsoby. Část jeho podlahy lze  totiž přeměnit na opěradlo, takže je možné přidat dvě zadní sedadla a do vozu se vejdou až 4 cestující.

S udržováním čistoty nebyl vzhledem k použitému materiálu žádný problém. Stačilo pouze ostříkat hadicí jak vnějšek, tak vnitřek. Také opravy nevyžadovaly žádné velké operace. Karosérie se skládala jen z 11 dílů, které se daly snadno odmontovat a vyměnit.

Využila ho armáda i filmaři

Auto měřilo na délku jen 352 centimetrů a jeho hmotnost činila 570 kilogramů. Proto na jeho pohon postačoval dvouválec s objemem 602 cm3.

Ve výrobě vydrželo Mégari skoro dvacet let a bylo vyrobeno 144 953 kusů. Z toho 1 213 s pohonem všech kol. Zákazníci si mohli za celou dobu zvolit jen tři verze, včetně dvou limitovaných edic. Ty byly uvedeny na trh v roce 1973. Nejprve šlo o Méhari Plage s prázdninovým vzhledem v křiklavě žlutém provedení, která se prodávala ve Španělsku a Portugalsku. A poté byl v dubnu 1983 na francouzský, italský a portugalský trh uveden Méhari Azur. Jelikož ho vzniklo pouhých 700 kusů je samořejmě sběrateli velmi ceněn.

Auto jsme prověřili také v náročném terénu Jizerských hor
Citroën C5 Aircross zbavili extravagance. Jízdu dále ovlivňuje světlá výška

Kromě toho existovala varainta pro francouzskou armádu. Ta si v letech 1972–1987 objednala celkem 11 457 kusů. Méhari se ale také používal jako sanitní vůz. Zanechal také významnou stopu v kinematografii. Zahrál si totiž třeba ve ve u filmu Četník ze Saint Tropez s Louisem de Funèsem.