Pokud už se těšíte, až Bolide poprvé spatříte na silnici, musíme vás zklamat. Jak víceméně vyplývá už z jeho vzhledu, vůz není určen na běžné silnice. Jeho působištěm se stanou velké okruhy, tedy za předpokladu, že s ním některý z jeho majitelů bude skutečně jezdit. Přece jenom se jedná o specialitu Bugatti, vyrobenou v limitovaném počtu, která v budoucnu poroste na hodnotě.

Bugatti popisuje Bolide jako absolutně nekompromisní a nejextrémnější vůz, co kdy opustí brány továrny. Coby stavební kámen tu slouží motor – šestnáctiválec v uspořádání W16, přeplňovaný čtyřmi turbodmychadly. Kolem motoru pak Bugatti postavilo co možná nejlehčí a zároveň aerodynamicky nejúčinnější šasi, vyrobené prakticky celé z karbonu.

Zde se můžete podívat na starší oficiální video z představení Bugatti Bolide. Tehdy šlo však o pouhý prototyp, proto řada čísel oproti finální podobě nesedí.

Zdroj: Youtube

Tisková zpráva také dodává, že jakkoliv je základ motoru známý ze sériového Chironu, kvůli novému šasi musela být spousta komponent zásadně přepracována. Jmenovitě je pro Bolide nový třeba systém chlazení nebo převodovka. Zcela nový je také podvozek naladěný na okruhové ježdění, využívající komponenty z titanu, vyrobené metodou 3D tisku. Osmnáctipalcová kola obouvají hladké závodní pneumatiky Michelin, používané na vytrvalostních závodních speciálech.

Výsledkem je, že při 1 600 koních, které osmilitrový motor produkuje, váží Bolide pouze 1 450 kilogramů suché hmotnosti. Žádná další čísla Bugatti nevydalo, ale tato asi mluví za vše…

Bugatti Chiron ve verzi s označením Profilée se bude dražit 1. února 2023 v aukční síni RM Sotheby’s v Paříži.
Do aukce míří poslední Bugatti Chiron. Cena by měla jít přes 100 milionů

Za zmínku určitě stojí i brzdový systém. Zatímco supersportovní i závodní vozy dnes celkem běžně využívají karbon-keramické brzdy, kotouče na Bolide jsou vyrobeny pouze z karbonu, díky čemuž mají odolávat obrovským teplotám. Protože je brzdy potřeba pro plný účinek důsledně prohřát, byly vyvinuty speciální třmeny, které teplo účinně generují i pohlcují. Každý z karbonových kotoučů o průměru 390 milimetrů je chráněn ještě karbonovým tepelným krytem, který zabraňuje, aby se teplo přenášelo do samotných kol a pneumatik.

První ze zákazníků dostanou svoje Bugatti Bolide příští rok. Celkem se vyrobí pouze 40 kusů, z nichž každý vyjde na 4 miliony euro – tedy zhruba na 94 milionů korun.